Co robi osoba będąca rzecznikiem patentowym? Vademecum dla ciekawych.

Rzecznik patentowy to osoba zajmująca się szeroko pojętą materią towaru i wszystkich powiązanych z towarami kwestii – logotypu, nazw, oznakowań i tym podobnych rzeczy. Choć często jest kojarzony z pilnowaniem przynależności danej osoby do określonego produktu lub technologii, rzecznik patentowy ma wiele innych zadań, bo robi wszystko na mocy swojego klienta – zbiera odpowiednie papiery, upewnia się, czy nazwa, jaką zleceniodawca chciałby zastrzec ma szansę otrzymać pieczęć urzędu patentowego i czy ktoś jej wcześniej nie zgłosił. Powszechnie nazywa się go nazwą zawodu zaufania publicznego.

rysunek techniczny
Autor: Janet Lindenmuth
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecznik patentowy ma możliwość pracować w zakresie prowadzonej przez siebie działalności we własnej kancelarii, jako ekspert w spółce, a także może być zatrudnionym w korporacji lub być zatrudnionym u prywatnego przedsiębiorcy i reprezentować go gdy jest taka potrzeba. Rzecznik, który często jest absolwentem prawa, może też występować przed sądem, jeżeli materia ma związek z własnością przemysłową. Rzecznika patentowego w konkretnym miejscu łatwo wyszukać wklepując „rzecznik patentowy Gdańsk” lub „rzecznik patentowy Kraków”. Pośród wyników wyszukiwania poszukajmy osoby z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie. Mamy wtedy pewność, iż będzie mieć nie tylko niezbędną wiedzę, lecz także sporą wiedzę ogólną. Właśnie przez to zawód ten jest specyficzny – profesjonalista koniecznie musi mieć poważną wiedzę techniczną i musi być zorientowany w nowościach. Dokształcanie się w tej profesji to rzecz obowiązkowa. Zwykle przy pierwszym kontakcie rzecznik patentowy jest doradcą swoich zleceniodawców, razem z nimi obmyśla i rozplanowuje działania prowadzące do uzyskania praw do produktu, a co za tym idzie, zwykle jako jedna z pierwszych osób ma dostęp do niejawnych tajemnic firmy, idei, opracowywanych projektów i prototypów, jakie mogą stać się wynalazkami. W związku z tym każdy rzecznik patentowy w Gdańsku, Warszawa czy z innego dużego miasta - musi być lojalny. Jeżeli mamy coś, czym na pewno powinien zająć się rzecznik patentowy, niech nie będzie to byle jaka kancelaria patentowa Kraków (sprawdź ofertę) ma całkiem dużo ofert, dlatego warto poświęcić więcej czasu i odnaleźć dobrą kancelarię, w której przyjmie nas rzecznik patentowy Kraków być może oferuje tak wiele gabinetów, ponieważ instytut prawa na uniwersytecie kształci naprawdę zdolnych absolwentów i osoby przygotowane do tego, aby zakładać indywidualne działalności.rzecznik patentowy
Autor: itupictures
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecznik patentowy – nie całkiem poprawnie kojarzony wyłącznie z załatwianiem patentów, ma sporo pracy, więc czasami jednym klientem opiekuje się cała kancelaria patentowa Kraków na pewno nie rozczaruje nas jeżeli chodzi o poziom prezentowany przez rzeczników patentowych i efekty ich działań.