Rodzaje drukowania w poligrafii

Obecnie w poligrafii należy wyróżnić dwa elementarne rodzaje druku:
- drukowanie mechaniczne – inaczej analogowe,
- drukowanie elektroniczne – druk cyfrowy.
Oba rodzaje druku są szeroko rozpowszechnione i w zależności od oczekiwań można wybierać dowolną technikę.
Epson Stylus Photo R3000
Autor: Epson
Źródło: Epson
Drukowanie mechaniczne to cztery odmienne formy:- drukowanie płaskie,- druk wklęsły,- drukowanie wypukłe,- sitodruk.Wszystkie wymienione formy wymagają przygotowania form drukarskich, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na płaszczyznę.

Druk offsetowy jest przykładem drukowania płaskiego. Drukowanie z wykorzystaniem tej techniki polega na transportowaniu barwnika z formy drukowej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących i niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące wyróżnia niska adhezja w zawiązku z czym nie przenoszą barwnika. Farba drukarska transportowana jest na podłoże z elementów drukujących przy pomocy cylindra offsetowego. W tym przypadku otrzymać można najcieńszą warstwę farby na nośniku.Wśród maszyn offsetowych wymienić można następujące typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W technice druku wklęsłego forma drukowa posiada elementy drukujące zlokalizowane poniżej elementów niedrukujących. Farba drukowa jest nakładana na formę drukarską później przy użyciu specjalnego noża – rakla - jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie umieszczana bezpośrednio na podłożu. Wśród sposobów druku wklęsłego można wyróżnić: - rotograwiurę (kosztowna technika, wykorzystywana głównie do prac wysokonakładowych, drukowania barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych),- starodruk (technika wykorzystywana do produkcji papierów wartościowych oraz banknotów),- tampodruk (stosowany do nadruku na nieregularnych powierzchniach , np. długopisów.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukarskiej są umieszczone wyżej niż elementy niedrukujące. Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące a później przenoszona jest na podłoże. W druku wypukłym wyróżnia się:- typografię – technika popularna w latach 60-tych; dzisiaj zdecydowanie mniej popularna,- fleksografia – technika używana głównie do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, w której wykorzystywana jest forma drukarska w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba drukarska jest przeciskana za pomocą rakla i transportowana na podłoże. Sitodruk jest metodą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Głównie wykorzystywany jest w przypadku druku niskich nakładów.

Więcej ciekawostek dotyczących technik wydruku znajdziesz w witrynie - drukarnia - Wrocławdrukarnia - Wrocław, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!


Sprawdź najlepszą propozycję tutaj:Drukarnia Kid

Źródło : opracowanie własne