Jak duże możliwości daje obecna medycyna chorym, jak wygląda leczenie chorób w funduszu.

Aktualna medycyna daje coraz więcej możliwości chorym. Bez przerwy się słyszy o kolejnych nowinkach i metodach leczenia chorób, a także zaawansowanej aparaturze diagnostycznej i leczniczej, jaka zaczyna się w przychodniach. Niestety problemem chorych w naszym kraju będzie to, że większość z tego typu nowinek nie jest dla nich dostępna. W teorii nasza służba jest bezpłatna i dostępna dla każdego.


lekarz
Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz to jedynie teoria, bowiem NFZ przeważnie nie refunduje nowoczesnych technik leczenia, a jeżeli już się taka możliwość pojawi, to trzeba na nie czekać całymi miesiącami. Analogicznie jest z lekarzami, tu również w przypadku wielu specjalistów nie ma co liczyć na to, żeby się w normalnym czasie dostać. Będą się zdarzać sytuacje, że na pewne zabiegi zapisywać się będzie trzeba z kilkuletnim wyprzedzeniem. Jeżeli ktoś będzie poważniej chory, to niestety przy czymś takim jego szanse na wyleczenie znacznie maleją. Chyba że zrezygnuje z czekania i zdecyduje się wybrać na prywatne leczenie, wówczas każdy endokrynolog Katowice (zobacz ten link) przyjmie go w ciągu kilku dni. Naprawdę duży problem robi się także w przypadku badań, które należy zrobić w określonym przedziale czasu. Dotyczy to na przykład badań penetralnych, jakie każda kobieta po ukończeniu 35 roku życia powinna zrobić. A że robić je można tylko między 11 a 13 tygodniem, to przedział czasowy nie jest duży.


badania w ciąży
Autor: Sarah Zucca
Źródło: http://www.flickr.com
Tymczasem w wielu miejscowościach chętnych kobiet jest naprawdę duża ilość, a badania prenatalne NFZ -polecamy dowiedzieć się więcej na będzie wykonywać jedynie parę i do tego proponując niewielką liczbę miejsc. Na szczęście sytuacja znacząco się poprawia w ostatnich miesiącach, ponieważ coraz więcej gabinetów zaczyna oferować to badanie. Poza tym ze względu na wygodę kobiet gabinety zaczęły dawać możliwość zarejestrowania na konkretny termin. Jest o tyle istotne, że wtedy panie nie będą musiały siedzieć całymi godzinami czekając na swoją kolejkę, a mogą przyjść bezpośrednio przed zaproszeniem do gabinetu. Powstają również dedykowane programy, dzięki jakim kobiety które spełniają ustalone kryteria mają dużo łatwiejszy dostęp do tych badań.