Jakie są rodzaje badań nieniszczących? Które z nich można wyróżnić? Jakie warto zastosować?

Jedną z najbardziej znanych metod badań NDT (czyli nondestructive testing - nieniszczące badania) są badania penetracyjne pt. Stosuje się je do badań konstrukcji metalowych, jak i niemetalowych. W praktyce nie powinno się tego stosować do badań materiałów porowatych. Takie badania wykorzystują zjawisko włoskowatości, czyli kapilarności, które polega na przenikaniu cieczy do wąskich i niezbyt prosto dostępnych przestrzeni oraz wypełnianiu ich, choć występuje jednocześnie siła ciężkości. Używa się w nich penetranty, które można zastosować na pełnej długości spoiny, powinny one wniknąć w otwory powierzchniowe.

laboratorium
Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Po upływie określonego czasu na badanie, powinno się usunąć zbędny penetrant z powierzchni pozostawiając go jedynie w otworach. Odkrycie oraz oznaczenie wewnętrznych wad, które mogą wnikać w głąb badanego elementu, jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą wykorzystania odpowiednich wywoływaczy lub dodatków fluorescencyjnych w używanych penetrantach. Największą korzyścią dokonywania tego typu badań jest prosty, mało skomplikowany i niezbyt wymagający dużego wysiłku sprzęt do wykorzystania. Łatwe jest także pozyskiwanie oceny wskazań. W okresie interpretacji wyników takich badań, trzeba zwrócić baczną uwagę na temperaturę badanego komponentu, która nie powinna być za bardzo wysoka, a jednocześnie na zniszczenia powstałe na jego powierzchni (http://www.energodiagnostyka.pl/oferta/oferta.html|http://www.energodiagnostyka.pl/badania-nieniszczace/">http://www.energodiagnostyka.pl/badania-nieniszczace/|http://www.energodiagnostyka.pl/oferta/in%C5%BCynieria-powierchni.html">http://www.energodiagnostyka.pl/oferta/in%C5%BCynieria-powierchni.html|http://www.energodiagnostyka.pl/metoda-mpm.html">http://www.energodiagnostyka.pl/metoda (rehabilitacja.przemysl.pl/blog/metoda-mckenziego-w-bol-kregoslupa-droga-ku-sprawnosci)-mpm.html|http://www.energodiagnostyka.pl/metoda/historia.html">http://www.energodiagnostyka.pl/metoda/historia.html|http://www.energodiagnostyka.pl/szkolenia-mpm.html">http://www.energodiagnostyka.pl/szkolenia-mpm.html|http://www.energodiagnostyka.pl/obszar-zastosowania.html">http://www.energodiagnostyka.pl/obszar-zastosowania.html|http://www.energodiagnostyka.pl/metoda/zalety-metody.html">http://www.energodiagnostyka.pl/metoda/zalety-metody.html|http://www.energodiagnostyka.pl/opis-metody.html">http://www.energodiagnostyka.pl/opis-metody.html|http://www.energodiagnostyka.pl/o-firmie-energodiagnostyka.html">http://www.energodiagnostyka.pl/o-firmie-energodiagnostyka.html|http://www.energodiagnostyka.pl/o-firmie/aktualnosci-i-komunikaty.html">http://www.energodiagnostyka.pl/o-firmie/aktualnosci-i-komunikaty.html|http://www.energodiagnostyka.pl/referencje.html">http://www.energodiagnostyka.pl/referencje.html|http://www.energodiagnostyka.pl/certyfikaty.html">http://www.energodiagnostyka.pl/certyfikaty.html|http://www.energodiagnostyka.pl/kontakt.html">http://www.energodiagnostyka.pl/kontakt.html}).eksperyment
Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Czynniki tego typu mogą niezbyt dobrze wpłynąć na końcowe wyniki. Istotne jest także, by badanie pt było przeprowadzane przed badaniami magnetyczno-proszkowymi i ultradźwiękowymi w ten sposób, że w nieciągłościach nie powstały zużycia materiału. Bardzo istotne są także badania twardości, np. metodą Vickersa. Odnosi się to do tego, że wciskamy wgłębnik w kształcie ostrosłupa prawidłowego w próbkę metalu. Innego rodzaju rodzaj pomiaru twardości - metodą Rokwella polega na dwustopniowym wciskaniu w badaną próbkę wgłębnika, który ma kształt stalowy. Może też być stożek diamentowy o kącie rozwarcia stu dwudziestu stopni. Takie sposoby są sprawdzone i powinniśmy je wykorzystywać, żeby liczyć na najlepsze efekty. Co prawda powstają pozostałe sposoby, niektóre są zaś testowane, jednak lepiej zaufać pewnym metodom (link do strony).