Czy prochy, zagłuszą wyrzuty sumienia spowodowane przekraczaniem granic możliwości własnego ciała

W obecnych czasach, dociera do nas mnóstwo wiadomości z różnych środków masowego przekazu, na temat coraz nowszych osiągnięć w obszarze medycyny. Pojawiają się nowe pigułki, preparaty stymulujące naszą odporność, nowe sposoby przeprowadzania zabiegów i operacji itp.


sklep - landszaft
Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com


Pomimo to, globalny stan zdrowia współczesnego społeczeństwa nie polepsza się. Spora liczba społeczeństwa zapada na choroby spowodowane rozwojem cywilizacji tzw. choroby cywilizacyjne - alergie, nadwagę, cukrzycę, nadciśnienie, nowotwory itp. Funkcjonowanie na ciągłych obrotach, wieczny brak czasu na przygotowanie lub zjedzenie posiłku, brak aktywności fizycznej, stres, źle zestawiona dieta lub jej brak - sprzyjają niedoborom składników odżywczych w organizmie.


czas


Produkowane, coraz nowszej generacji leki, działają efektywnie ale na krótko, bo pojawiają się nowe dolegliwości a czasem odmiany już istniejących. Teraźniejszy szum (szum w głowie leczenie) informacyjny, powoduje że przestajemy rozróżniać potrzebne wiadomości od tych, które są nam niepotrzebne. Większość przestaje czytać załączone do leków ulotki, zawierające opis całego zestawienia skutków ubocznych. W obliczu choroby żądamy od lekarzy błyskawicznego działania i skuteczności, a ci traktują nas jak interesantów - nie pacjentów, wypisują stosy recept na leki o wzmożonym działaniu, najczęściej w ciemno, bez przeprowadzenia właściwych obserwacji - bo to też kosztuje.


sklep
Autor: Rolf Brecher
Źródło: http://www.flickr.com


Bardzo często nie składamy wizyty lekarzowi lecz maszerujemy bezpośrednio do apteki, z przekonaniem, że aptekarka ma dużą wiedzę na temat leków. Uznajemy, że doradzi kupno odpowiedniego środka farmakologicznego, na naszą chorobę. Gorzej wówczas gdy sami decydujemy o nabyciu leku, sugerując się zdobytą wiedzą z różnorodnych nie zawsze sprawdzonych źródeł. Przekonani, że ten a nie inny promowany artykuł będzie lekiem na wszystkie nasze udręki.
Wsłuchując się w nowe trendy odnoszące się do polityki prozdrowotnej, sięgamy po suplementy diety, które może nabyć każdy i o dowolnej porze dnia i nocy. Miejsca, w których są "w zasięgu ręki" to nie tylko punkty apteczne to też hipermarkety czy choćby stacje paliw.