Jakie istnieją typy karetek oraz jaką muszą posiadać one załogę?

Teoretycznie to, co to jest ambulans, wie każde dziecko, jednak nie wszyscy wiedzą już jakie są ich typy oraz kto nimi mógłby w ogóle jeździć. Rzecz w tym, że zależnie od jej rodzaju, karetką mogłyby być przewożone nawet zwierzęta.
Internet
Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com


karetka
Autor: Shari's Berries
Źródło: http://www.flickr.com


I to bez obecności choćby weterynarza.


zaproszenia
Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl


NajpoPULarniejsze, czyli te posiadające minimalnie trzyosobową załogę, są ambulanse specjalistyczne (tzw. typ "S"), w jakich co najmniej jedna osoba jest lekarzem. W przypadku, kiedy nikt z innych osób w załodze nie posiada praw do kierowania ambulansów, dodatkowo w karetce mógłby być kierowca. Karetka typu "P" to podstawowa postać karetki z załogą, jaka składa się z co najmniej dwóch specjalistów ratowników lub pielęgniarzy. W tym wypadku bywa, że trzecią osobą jest uprawniony kierujący. Karetki rodzaju "T", zatem transportowe, wykorzystywane bywają do przewiezienia osób, które nie wymagają specjalnego dozorowania albo do przewiezienia przykładowo krwi. W ramy kadry wlicza się najczęściej kierowca oraz ratownik. Końcową grupą bywają karetki weterynaryjne, czasem uprzywilejowane do dostarczania pomocy i przewozu zwierząt do lecznicy weterynaryjnej. Zazwyczaj są w Kolorze żółtym w czerwone paski, natomiast z tyłu są niebieskie.


Opisany wyżej podział dotyczy nowych instrukcji po nowelizacji przepisów w 2010 r., przy czym niezależnie od tego faktu, ponadto istnieją karetki POZ albo nocnej pomocy lekarskiej.
Gwarantują one całodniową pomoc lekarza rodzinnego, wykonując wizyty w domu pacjenta w przypadku choroby powstałej u ludzi nie będących w stanie na własną rękę dojść do przychodni doktora pierwszego kontaktu, a u których nie ma zagrożenia utraty życia.