Zdrówko

W jaki sposób zwalczyć nietrzymanie moczu – wyjaśnienie problemu, symptomy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to niezwykle wstydliwy kłopot dla osób, które chorują na tę przypadłość. Często zdarza się tak, że chorzy wcale nie wybierają się do lekarza, gdyż jest to dla nich zbyt krępujące. Liczby potwierdzają, że do problemu nie przyznaje się ok. 1/3 chorujących. Obecnie problem nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów mieszkańców Polski. dwukrotnie częściej zapadają na tę chorobę kobiety.
Continue Reading
Zdrówko

Niezbyt dobrze widzisz? Spójrz, co musisz zrobić i gdzie się udać, aby móc sobie pomóc

Zmysł wzroku jest bardzo istotny dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy zaradnie się poruszać, czytać i pisać, oglądać świat i podziwiać piękno. Niestety nie na każdym kroku go doceniamy tak bardzo, jak na to zasługuje. Dopiero, gdy zaczyna się psuć, dociera do nas, jak ciężko mogłoby być gdyby go nie było. Obecnie w naszym kraju wzrok bada się już maluchom.
Continue Reading
Zdrówko

Na czym polega mikroskopowe badanie żywej kropli krwi

Badanie żywej kropli krwi to technika badawcza służąca diagnozie zdolności organizmu do utrzymania wewnętrznej równowagi, zwanej homeostazą. Warunkiem stabilności organizmu jest utrzymanie parametrów jego krwi na właściwym poziomie. Początki stosowania tejże metody datuje się na początek zeszłego wieku, gdy w obrazie mikroskopowym obserwowano krew pod kątem obecności krętków bladych w krwi, świadczących o zachorowaniu na syfilis.
Continue Reading
Zdrówko

Czy powinno się robić cykliczne badanie wzroku?

Mnóstwo jednostek uważa, że do okulisty wypada chodzić wyłącznie wówczas, gdy coś złego dzieje się z naszym wzrokiem. Rzecz jasna kiedy odczuwamy bóle oczu, bóle głowy czy też pogorszenie widzenia, koniecznie powinniśmy iść do okulisty. Wizyty tej nie winniśmy też odkładać na potem. Niemniej należałoby też wykonywać okresowe badania wzroku. Czemu?
Continue Reading
Zdrówko

Badanie nasienia jako główne test przy leczeniu niepłodności.

Badanie nasienia zezwala sprawdzić stan, szybkość i liczebność plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla mnóstwa mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest łatwa, tania i zezwala szybko wydobyć m.in. powód niepłodności. Podstawowym krokiem w kierunku oceny płodności towarzysza jest zrobienie badania nasienia. W szpitalach można wykonać badanie na płodność u mężczyzn na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.
Continue Reading