Zdrówko

Wyposażenie apteczki domowej

Za wyposażenie apteczki domowej winna odpowiadać jedna, dorosła osoba. Ona będzie odpowiedzialną nie jedynie za oprzyrządowanie, ale też za bezpieczeństwo magazynowania specyfików. Apteczka domowa powinna znajdować się w suchym i ciemnym miejscu, czyli nie może być to kuchnia albo łazienka.

Apteczka powinna być

apteczka pierwszej pomocy

Źródło: flickr.com

dobrze zabezpieczona przed dziećmi. Wolno w niej przechowywać tylko leki wyraźnie opisane: nazwa farmaceutyku, przeznaczenie, termin ważności a także dawkowanie. Nie wolno gromadzić zbyt dużej ilości specyfików.
Medykamenty trzeba przechowywać w ich własnych, osobnych opakowaniach. Nie wolno ich przelewać czy przesypywać. Wieczko każdego pojemnika musi zostać dokładnie zamknięte. W większości apteczek domowych znajdują się przede wszystkim specyfiki. Opakowanie panaceów zakupionych na receptę powinno być sygnowane inicjałem osoby, która zażywa dany preparat. W ten sposób nikt inny z lokatorzy nie zastosuje tego lekarstwa. Wśród pastylek, które mogą być wykorzystywane przez całą familię, warto wybrać przeciwgorączkowe, leki na przeziębienie, przeciw nerwowości, farmaceutyki działające przeciw biegunce i zaparciom, panacea na wątrobę, trzustkę. Warto sprawdzić: pod tym adresem. Poza farmaceutykami warto pamiętać o maściach na rany, działającym przeciwzapalnie, chłodząco, lekarstwach do nacierania ciała, plastrach rozgrzewające oraz lekach do płukania gardła i kroplach do oczu w jednorazowych opakowaniach.

Apteczki pierwszej pomocy. W apteczce domowej powinien znaleźć się sprzęt medyczny

Zielona apteczka

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com

konieczny do opatrywania ran zaistniałych w wyniku oparzenia, skaleczenia, itp. Należą do nich: rękawiczki jednokrotnego użytku, opatrunki o rozmaitej szerokości, w tym bandaże rozciągliwe, trójkątne chusty, gaza i wata opatrunkowa, nożyczki do krojenia bandaży, agrafki, szczypczyki, woreczek na lód, plastry, płyn odkażający skaleczenia, przykładowo woda utleniona. W każdej apteczce powinien się znaleźć także termometr lekarski oraz termofor.
Apteczka domowa powinna być przeglądana co kilka miesięcy. Trzeba z niej wyjmować przeterminowane lekarstwa, leki bez opakowań, wyschnięte maści jak też krople. Wszelkie leki, które nie nadają się już do użycia, musimy wyrzucać do specjalnych zbiorników na środki farmakologiczne, a nie razem ze odpadkami domowymi.