Bez kategorii

Wykorzystanie związku pomiędzy mózgiem a ciałem w terapii oraz rehabilitacji

W leczeniu stajemy stale przed nowymi wyzwaniami. Odkrywamy nowe choroby (np. ADHD) lub też nowe sposoby leczenia od dawien męczących nas chorób. To dlatego że poszerza się nasza erudycja na temat funkcjonowania organizmu człowieczego, zarówno jeżeli idzie o stronę cielesną jak też psychiczną. Co więcej, mamy coraz większą świadomość tego iż nasza psychika jak też fizyczność ściśle ze sobą współbrzmią.

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Próbujemy przeto ten fakt spożytkować. Dla przykładu wiemy że w pewnym stopniu można sterować skalą stresu zaś jego hamowanie może w sposób korzystny wpływać na pacjenta z nadciśnieniem. Aby tak się stało potrzeba pacjenta nauczyć władzy nad stresem.

Do tego celu stosuje się technikę nazywaną „biofeedback” (źródło tutaj). Ten angielski termin oznacza wiadomość zwrotną i w zasadzie ta nazwa szczegółowo opisuje podstawową regułę. Chory odbiera informacje o stanie swego organizmu (dla przykładu o rytmie serca) i przy pomocy urządzenia stara się wpłynąć na ów stan w sposób korzystny. Naturalnie nie byłby to możliwym bez użycia dzisiejszej technik informatycznej. W przedstawianym przykładzie odczyt rytmu serca na monitorze komputera ilustrowany jest jako zapalona albo zgaszona lampka. Żarówka zapala się gdy rytm serca jest zbyt duży gasi, gdy jest harmonijny. Rzeczą chorego jest dążenie do wyłączenia żarówki. Przez metodyczny trening chory może w coraz większym stopniu wywrzeć pozytywny wpływ na funkcjonowanie swego organizmu.

Zdrowie kobiety

Autor: jerine / http://www.flickr.com

Naturalnie terapia terapia dla par poznań praxis ta ma za zadanie wspomagać a nie zastępować kurację farmakologiczną. Największe rezultaty biofeedback daje w przypadku leczenia zaburzeń zachowania u dzieci oraz młodzieży. Dziecko z ADHD za pomocą komputera i odpowiedniej aparatury odbierającej reakcje mózgu może kierować dla przykładu samochodzikiem który przyśpiesza podczas gdy pacjent się skupia a hamuje jeśli pacjent się rozprasza. Podobnie jest z pacjentami po porażeniach. Taki trening wspiera w wypadku dziecka naukę koncentracji , w przypadku pacjenta po udarze ma na celu przywrócić stracone zdolności.

Biofeedback używa się również w ćwiczeniu pamięci tak u zdrowych jak też u chorych ludzi.

Zobacz również: