Zdrówko

Wykorzystanie laserów w stomatologii

Nowoczesne lasery stomatologiczne mają niezwykle zróżnicowane zastosowanie i wiele zalet, które łatwo dostrzec. Nie często mamy ostatnio okazję trafić na dentystę nie posiadającego przynajmniej jednego typu lasera z wielu możliwych do kupienia. Na ich praktyczność wpływa oczywiście możliwość dobierania wielu ważnych cech takich jak poziom czy gęstość energii, moc promieniowania, szerokość impulsu albo czas jego działania.

Gabinet dentystyczny, fotel

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Laser stomatologiczny ma wiele silnych stron i w wielu wypadkach ma istotną przewagę nad dotychczasowymi narzędziami. Laser działa tak, że pacjent nie cierpi z bólu podczas zabiegu, który jest tez szybszy co bez porównania zmniejsza jego dyskomfort. Rany , które powstały przy użyciu laserów są małe, szybko się goją, nie powodują powstawania blizn i nie wymagają dodatkowej korekty. Po operacji laserami pacjent nie musi się obawiać o niebezpieczne powikłania. Dzięki bezkrwawym zabiegom laserem stomatolog Żoliborz (dowiedz się więcej) ma lepsze pole widzenia co pozwala mu na to, że może wykonywać celniejsze ruchy.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Wyjątkowym rodzajem lasera stomatologicznego jest laser diodowy, który zmienia oblicze diagnostyki próchnicy. Do tego czasu jedynym działaniem było bazowanie na dobrym rozpoznaniu stomatologa (zobacz https://stomatologiacichon.pl/higienizacja-zebow/) lub diagnostyka radiologiczna, z której korzystanie musi być monitorowane i ograniczone. Aktualnie, dzięki laserom możemy nieinwazyjnie i szybko zauważyć nawet nieduże chore fragmenty zęba poprzednio bardzo trudne do zidentyfikowania. Poprzez podświetlenie ich lekarz może poznać nie tylko położenie, ale też głębokość próchnicy – czytaj więcej.

Współczesne metody wykorzystywane w pracy stomatologa związane z obsługą laserów powodują silne zapotrzebowanie na szkolenia na ten temat. Kursy stomatologiczne z wykorzystania laserów na co dzień w stomatologii są coraz popularniejsze i łatwo znaleźć jakiś w swoim mieście.