Zdrówko

Walczymy ze smutkiem

Depresja to bardzo szkodliwe schorzenie, które jest zwykłe bagatelizowane przez ludzi.Jeżeli ktoś cierpi na długotrwałe obniżenie nastroju, najczęściej jego znajomi starają się go podnieść na duchu, mówiąc komunały o tymczasowej chandrze. A to zupełna bzdura – depresja jest chorobą, która powinna być dobrze leczona. Narzekającym na taką dolegliwość rekomenduje się wielomiesięczne łykanie silnych leków i zapisanie się na terapię.

Wbrew utartym frazesom, leczeniem nie jest spożywanie wielu tabliczek czekolady i nastawienie na przyjemności.

Zgłąb dokładniej omawianą sprawę i zweryfikuj treść. Opublikowano tam zbliżone artykuły, więc zapewne odnajdziesz dla siebie coś ciekawego!

Warto także obalić utrwalony mit, który twierdzi, że mężczyźni na depresję nie zapadają i nigdy nie pozwalają sobie na łzy. To szkodliwa brednia, która posiada swoje źródła w męskocentrycznej kulturze, a nie w obiektywnych doświadczeniach psychologicznych. Aby podkreślić kłamliwość takich stereotypów, warto przypomnieć jednego z największych polityków w historii UK i całego globu – Winstona Churchilla, który zapadał na okresowe depresje. Jak można zobaczyć, nawet najbardziej potężny i twardy mężczyzna może paść ofiarą niekorzystnych przemian fizjologicznych, które są źródłem depresji.

depresja

Autor: Lies Thru a Lens 
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dobrą techniką zwalczania i profilaktyki depresji jest terapia światłem (więcej na sklep Jak z pewnością się orientujecie, człowiek wymaga światła słonecznego, by prawidłowo funkcjonować. Niedobór promieni Słońca powoduje, że zostaje rozchwiana gospodarka hormonalna – co potem prowadzi do chorób na tle depresyjnym. Najlepiej można to zauważyć na przykładzie obywateli stron północnych, którzy bardzo często chorują na depresję i mają skłonności samobójcze.

W zimowe miesiące zatem idealnym sposobem na zwalczanie złego humoru jest lampa antydepresyjna. Można taką lampę zamówić i założyć w domu, by napawać się dobrym humorem cały czas. Można także uczęszczać na zabiegi naświetlania takim światłem – pełen artykuł. W okresie letnim najlepszymi sposobami są oczywiście chodzenie na długie spacery w gorące dni oraz jeżdżenie do dalekich krajów, w których słońce świeci z wielką mocą.