Bez kategorii

W jakim miejscu kupić bezpieczne odżywki dla sportowców?

Najczęściej spotykanym wyobrażeniem suplementów dla kulturystów są nielegalne środki przyspieszające przyrost masy mięśniowej, aż do nienaturalnych wielkości. Nic bardziej nieprawdziwego.

Dieta i sport

Autor: iStock
Źródło: iStock
Kulturystyka to bardzo wymagająca dyscyplina. Na zawodach sportowcy są oceniani nie tylko ze względu na muskulaturę, niezwykle istotna jest także właściwa postawa, prezencja i jak najmniejszy procent tkanki tłuszczowej. W celu osiągnięcia tego, kulturyści układają wraz z trenerem dopasowany plan ćwiczeń na cały rok, a tuż przed zawodami poddają się rygorystycznej diecie redukującej tkankę tłuszczową. Taki styl życia jest bardzo męczący dla organizmu, i głównie z tego względu sportowcy wykorzystują duża liczbę rodzajów preparatów wspomagających.

Zdrowie jest najistotniejsze

W czasie diety redukcyjnej, organizm cierpi z powodu niedoboru witamin i mikroelementów.
Sportowcy pobierają je więc w postaci pigułek lub zawiesin. Oprócz zestawu witamin, powinno się zatroszczyć o balans między kwasami tłuszczowymi. Zazwyczaj opiera się to tylko na wchłanianiu dostatecznej ilości kwasu omega 3. Jest to znacząca czynność, dla utrzymania serca zawodnika w dobrym stanie, żeby mogło przetransportować tlen do każdej grupy mięśniowej.

Jak nie dać się chorobie?

Autor: Lifeline – Star Fitness
Źródło: Lifeline – Star Fitness

Poza sercem, bardzo istotne jest utrzymanie stawów w dobrej kondycji – w szczególności w trakcie intensywnych ćwiczeń. Stawy narażone na spore obciążenia zużywają się szybciej, co może w znaczny sposób skrócić karierę kulturysty. W celu zachowaniu stawów w dobrej kondycji, przyjmuje się specjalne preparaty zawierające dużą ilość białka kolagenowego. Jednym z takich suplementów jest często wybierany wśród kulturystów flexit.

Mięśnie są tak samo istotne

Poprawienie muskulatury i przyspieszony wzrost mięśni w naturalny sposób jest możliwe, sportowcy używają głównie środków, które przyspieszają produkcję tlenku azotu w organizmie. Ma to zwiększyć ukrwienie mięśni, co z kolei umożliwia wzrost skuteczności ćwiczeń. Są to poza tym środki stosowane przez sportowców uprawiających sporty siłowe, zapewniają one bowiem znaczny wzrost siły i energii. Preparaty takie zwykle stosuje się przed ćwiczeniami, mają postać łatwo wchłanialnych tabletek. Najpopularniejszym środkiem używanym przez sportowców jest nitrobolon

.