Zdrówko

W jaki sposób zwalczyć nietrzymanie moczu – wyjaśnienie problemu, symptomy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem dla ludzi, którzy cierpią na tę przypadłość. Nierzadko bywa tak, że osoby dotknięte tą chorobą wcale nie wybierają się do lekarza, gdyż jest to według nich za bardzo krępujące. Statystyki potwierdzają, że do choroby nie przyznaje się ok. 1/3 chorujących. Aktualnie kłopot nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów mieszkańców Polski. Dwa razy częściej zapadają na tę chorobę kobiety.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że choroba (zobacz jakie są choroby genetyczne) jest wyleczalna.

doktor

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno się przełamać swój wstyd, ponieważ brak zapobiegania może skutkować tak poważnymi konsekwencjami, jak depresją czy odsunięciem się od życia w społeczeństwie. Nieleczona choroba będzie powodować nasilenie objawów. Po pierwsze należy jasno stwierdzić, że jest to choroba przewlekła, ale wyleczalna. Odwiedzenie lekarza jest konieczne. Z tym problemem można wybrać się do lekarza rodzinnego, a także urologa czy, w wypadku kobiet, do ginekologa.

Specjalista rozpozna rodzaj nietrzymania moczu już po posłuchaniu jakie są główne objawy, ponieważ są one bardzo charakterystyczne. Najczęściej występującym rodzajem jest nietrzymanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie musi to być duży wysiłek. Czasami wystarczy kaszlnięcie lub kichanie. Lekarz musi skierować pacjenta na badania. Sprawdzana jest krew, lecz także oczywiście mocz. Zalecane jest również USG jamy brzusznej.

Następnie kobietom zaleca się badanie u ginekologa, natomiast mężczyznom badanie prostaty. Po ścisłej diagnozie rozpoczyna się leczenie (czytaj w tym temacie na Specjaliści zalecają na początek wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni miednicy. Powinno się także nie wstrzymywać moczu. Kolejnym etapem jest przyjmowanie lekarstw. Bardzo często jest to dobry sposób wyleczenia, jeśli jednak leki nie przynoszą poprawy – niezbędna jest operacja.

Problem z nietrzymaniem moczu bywa niezwykle niekomfortowy zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dużo chorych uważa, że to zbyt bardzo budzi wstyd, żeby z kimś się tym podzielić. Zdecydowanie jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu należy leczyć, ponieważ w odwrotnym razie problem będzie się tylko nasilał. Powinno się zadbać o to, by zniwelować go jak najwcześniej. Wstyd może prowadzić do tego, że nie będziemy w stanie wyjść z domu, ponieważ problem uwiąże nas w mieszkaniu. Jeśli to będzie miało miejsce często, istnieje możliwość, że wycofamy się z życia społecznego tak silnie, że przyniesie to ze sobą stany depresyjne lub depresje. Nie można dać się chorobie. Trzeba walczyć o swoje zdrowie dopóki nie jest za późno.