
głównym pokarmem bakterii próchnicotwórczych. Codziennym oraz znanym od dawien zabiegiem jest szczotkowanie ząbków szczoteczką i pastą przez około 3 minuty – minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Można użyć szczoteczki elektrycznej lub manualnej, wybór należy do nas. dentyści łomża – więcej -> : http://lomza.centrumdemed.pl/demed/stomatolog/ – twierdzą, iż każda z nich znakomicie spełnia swe zadanie, jeśli tylko szczotkujemy zęby odpowiednio długo i robimy to skrupulatnie.
Rozróżniamy trzy typy szczoteczek o różnej twardości włosa: mięciutkie – określone szczególnie dla tych, którzy posiadają delikatne dziąsła, czasami krwawiące w czasie mycia, średnie – szczoteczki o takim włosiu musi używać większość ludzi, pozwalają dobrze oczyścić ząbki i chronić dziąsła, twarde – rzadko polecane, odpowiednie są dla osób o odpornych dziąsłach, wyjątkowo narażonych na tworzenie się kamienia nazębnego. Szczoteczkę najlepiej wymieniać co 3 miesiące, bowiem po tym czasie traci ona swoje pierwotne właściwości, włosie gorzej czyści zęby.
Mnogie bakterie wraz z cząsteczkami pożywienia zbierają się też na języku i tworzą osad, który trzeba zlikwidować. Do czyszczenia języka służą szczególne szczoteczki.

Również poniektóre szczotki do zębów miewają na główce dodatkową powierzchnię czyszczącą, jaka określona jest właśnie do owego celu. Przy nadmiernie mocnym oraz niewłaściwym szczotkowaniu mogą powstawać tzw. ubytki klinowe. Są to ubytki niepróchnicze. Szczoteczka nie oczyści dokładnie wszystkich przestrzeni między zębami, szczególnie, jeśli zęby znajdują się blisko siebie. Do podobnych zadań przeznaczona jest nitka dentystyczna, częstokroć fluorowana, jakiej używamy przed bądź po szczotkowaniu zębów. Każdą przestrzeń międzyzębową należy czyścić nieużywaną częścią nici, żeby nie przenosić bakterii w następne miejsca.