Zdrówko

W jaki sposób w pełni bezpiecznie wykonać tatuaż, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu osoby, która go zrobi.

Ludzie od dawien dawna w różnorodny sposób ozdabiali swoją skórę, dawniej niektóre z tych ozdób miały duże symboliczne znaczenie lub informowały o pozycji społecznej osoby która je nosiła. Jedną z metod na dekorowanie swojego ciała były tatuaże, już wieki temu znano metody trwałego barwienia skóry.

Kolorowy tatuaż

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś tatuaże traktowane są najczęściej jako ozdoba ciała, chociaż w niejednym środowisku mogą one mieć określone znaczenie. Obecnie wykonanie tatuażu nie stanowi żadnego problemu, praktycznie we wszystkich większych miastach działa przynajmniej jedno studio (tatuaże) zajmujące się ich wykonywaniem.

Jeśli przedstawiany artykuł jest dla Ciebie ciekawy, odwiedź ten link dieta pudełkowa w krakowie, a zgłębisz większą ilość informacji, które Cię bardzo zainteresują.

Wielu ludzi decyduje się na tatuaż pod wpływem chwili, warto jednak pamiętać, że jest to ozdoba na resztę życia.

Jeżeli za parę lat się okaże, że tatuaż przestanie się podobać, to będą spore problemy z jego usunięciem – stosowane do tego techniki są bolesne, drogie i nie zawsze dają pożądany efekt. Z tego też powodu przed zrobienie sobie tej ozdoby warto dobrze przemyśleć czy się to na pewno chce, a jeżeli tak, to wybrać odpowiedni wzór. No i oczywiście należy wybrać najlepsze studio tatuażu do jego zrobienia, bo od tego zależeć może przyszłe zdrowie.

Wielu osobom wydaje się, że tatuaże (klik!) są w zasadzie zupełnie niegroźne. Przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny faktycznie można prawie całkowicie ograniczyć możliwość jakiś powikłań, ale w każdym przypadku pamiętać należy o tym, że będzie to ingerowanie w ciało. Przed zrobieniem tatuażu powinno się wykonać badanie krwi, aby sprawdzić układ odpornościowy i wykluczyć niektóre choroby.

W studiu panować musi bezwzględna higiena, wszystkie używane przyrządy oraz igły do nakłuwania muszą mieć dużą sterylność, ważne jest także żeby tatuażysta stosował rękawiczki ochronne. Jeśli się ma jakiekolwiek wątpliwości co do wymogów higieny, to trzeba poszukać innego miejsca – o zakażenie żółtaczką czy wirusem HIV wcale nie jest trudno, dlatego też trzeba ograniczyć ryzyko jak się tylko da. Tatuaż zaraz po zrobieniu to po prostu zwykła rana, i tak też się z nim należy obchodzić, żeby ograniczyć ryzyko powstania powikłań.