Zdrówko

W jaki sposób postępować w razie wypadku? Jak udzielać pierwszej pomocy? Czy wiesz jak się do tego zabrać?

Może być tak, iż będziemy musieli innemu człowiekowi ratować życie. Czy wiesz, w jaki sposób wykonuje się takiej pomocy? Zadaniem osoby, która udziela tego typu pomocy jest podtrzymywanie funkcji życiowych człowieka po wypadku, jak również niedopuszczenie do powstania innych powikłań. Powinno to trwać aż do chwili przyjechania karetki pogotowia ratunkowego.

Kurs pierwszej pomocy jest doskonałym sposobem na ratunek dla poszkodowanej osoby. Każdy człowiek powinien przejść tego typu kurs, by mieć pewność, że wszystko już wiadomo oraz dokładnie wiemy, jakie czynności robić, aby maksymalnie podnieść szanse człowieka, który miał wypadek. Jeżeli nie przeszedłeś takiego kursu dobrze by było odbyć go w jak najszybciej, albo choć mieć informacje o najważniejszych kwestiach. Gdzie można to zrobić? Dobrym miejscem będzie . Co więc warto wiedzieć?

pierwsza pomoc

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim na początku powinieneś się dowiedzieć, czy poszkodowany, oraz wszyscy obecni na miejscu zdarzenia są bezpieczni. Musimy sprawdzić zachowanie poszkodowanego. W tym celu z wyczuciem wstrząśnij nim i spytaj, jak się czuje. Może się okazać, iż zareaguje. Wtedy zostaw go w miejscu w którym go znalazłeś. Oczywiście, zrób to, jeśli nie grozi mu jakieś niebezpieczeństwo. Powinieneś wiedzieć dużo o stanie poszkodowanego, następnie wezwij pomoc, jeśli będzie to niezbędne, i na bieżąco oceniaj jego stan. Jeśli poszkodowany nie daje oznak życia głośno zawołaj o pomoc. Odwróć poszkodowanego na plecy, następnie odblokuj jego drogi oddechowe, by to zrobić odchylenie głowy i uniesienie żuchwy.

Dobrze jest to zrobić w ten sposób, iż jedną dłoń daj na czole, zaś drugą delikatnie odchyl głowę do tyłu, ale pozostaw wolny kciuk i palec wskazujący w taki sposób, żeby przytkać nim nozdrza, jeśli niezbędne okażą się wdechy ratunkowe. Opuszki palców drugiej ręki umieść na żuchwie rannego, a potem podnieś ją, aby odblokować drogi oddechowe. Taki podstawy udzielania pomocy poszkodowanemu, są konieczne, żeby zapewnić podstawową opiekę każdemu z rannych. Dobrze pamiętać, co robić w tego typu sytuacjach, a najlepiej zrobić specjalistyczny kurs udzielania pomocy poszkodowanym.