Zdrówko

W jaki sposób można otrzymać dofinansowanie zapłodnienia pozaustrojowego?

W współczesnych czasach znaleźć można bardzo wiele możliwości na dziecko, jeśli naturalne środki nie wystarczają. Chociażby inseminacja, czyli wprowadzenie plemników męża lub dawcy do narządów rodnych kobiety. Jednak najbardziej popularną metodą zajścia w ciążę i najbardziej skuteczną jest możliwość zapłodnienia in vitro. Uzdrawia ona wiele form niepłodności, a współczesna medycyna daje coraz większe możliwości oraz daje olbrzymią efektywność.

In vitro technicians at work

Autor: Luigi Guarino
Źródło: http://www.flickr.com
Samo in vitro działa na zasadzie zapłodnienia poza ciałem kobiety oraz w kolejnym etapie wytworzeniu się zarodków oraz umieszczeniu ich w macicy. Funkcjonowanie zapłodnienia in vitro rozpoczyna się od wywołania w jajnikach kilku komórek jajowych, poprzez fałszywe informacje od hormonów. Gdy komórki jajowe nabiorą odpowiedniej wielkości należy je pobrać. W następnej kolejności należy wykonać sztuczne zapłodnienie, czyli dołożyć do komórek jajowych męskie nasienie. Odpowiedni przebieg zapłodnienia zapewnia optymalny podział komórkowy. Po określonym czasie należy podać zarodki do ciała kobiety. Reszta jest już naturalna, a to, czy zapłodnienie in vitro pomoże jest zależne od bardzo wielu czynników, w dużej mierze od tego, ile kobieta ma lat, ile waży, jakie choroby przechodziła, a także od tego, jaką jakość posiadają plemniki partnera.

Ministerstwo Zdrowia refunduje zapłodnienie in vitro. W zakresie tego programu na dofinansowanie in vitro, pary ma możliwość wykorzystania z aż trzech prób procesu zapłodnienia in vitro. Zwracana jest zasadniczo większość kosztów leczenia in vitro (zdecydowanie pomocna strona, warto zajrzeć). W skład tego dofinansowania należą porady lekarskie, diagnozy oraz samego procesu zapłodnienia in vitro, czyli zabiegi takie jak: punkcja, biopsja i transfer zarodków.

Para musi jednak przygotować z innymi kosztami, chociażby tylko powiązanymi z dostaniem się do programu. Rozmowy i badania nie są dofinansowywane przez rząd, a ich koszt to około tysiąca złotych.

Jeśli masz chęć zdobyć jeszcze inne informacje na ten wątek, odkryj ponadto inne nasze serwisy na pokrewny temat – one również są ciekawe.

Poza tym we własnym zakresie trzeba kupić odpowiednie leki potrzebne do pobudzenia owulacji. Jest to wydatek w przedziale od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Jednak gdy para jest zdeterminowana na zapłodnienie in vitro, ponieważ nic innego nie pomogło, z pewnością będą to dla niej niewielkie sumy powiązane z przyjściem na świat dziecka (więcej: ).