Zdrówko

W czym dentysta może dopomóc pacjentowi i z jakiego powodu warto do niego chodzić?

Nikt nie znosi, kiedy boli go ząb. Jest to najbardziej silny ból, który może dotknąć osobę ludzką. Silny ból, pulsujący to symbol, że miazga zęba przechodzi zapalenie. Wówczas powinniśmy pójść do stomatologa.
Wtedy należy jak najprędzej zażyć przeciwbólową tabletkę i przyjść do stomatologa.

okulary

Autor: Nicholas Smale
Źródło: http://www.flickr.com
Praca, biznesmen

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
On po uprzednim znieczuleniu roztworzy ząb oraz usunie chorą miazgę. Następnie przychodzi kolej na kanałowe leczenie zęba. Jeśli ząb jest martwy albo źle zaleczony, wtedy pojawia się obrzęk. Korzenie nie zlikwidowane również mogą powodować obrzęk. Trzeba w takiej sytuacji także wziąć przeciwbólową kapsułkę i wykonać sobie zimny okład. Ograniczy on narastanie opuchlizny. Wtedy również pacjent powinien prędko dostać się do dentysty. Usuwa on przyczyny obrzęku to znaczy otwiera ząb (szczegółyo tym – korona cyrkonowa) oraz oczyszcza korzeniowe kanały. Gdy przyczyną opuchlizny jest wyrzynający się ząb mądrości, wówczas wystarczyłoby najczęściej przepłukanie dziąsłowej kieszeni oraz założenie pod dziąsło lekarstwa. Potrzebny może być w takiej sytuacji antybiotyk.
Kiedy wypadnie wypełnienie, ząb narażony jest na atak bakterii. Po pewnym okresie dojść mogłoby do zainfekowania miazgi zębowej oraz konieczne będzie zacząć leczenie kanałowe. Do tego ostre krawędzie zęba (www.atomrtg.pl/) bez plomby kaleczą język. Należy w takiej sytuacji niezwłocznie pójść do dentysty. Po jakimś urazie ząb może wypaść wspólnie z korzeniem. Wówczas należy jak najszybciej pójść do stomatologa. Do tego czasu należy ząb trzymać pod językiem i trzeba zwracać uwagę, aby go nie połknąć.

Po wyczyszczeniu zęba lekarz wprowadzi go do dołka po zębie i przyklei go szczególną taśmą do okolicznych zębów. Większe szanse na wgojenie zęba ma osoba młoda i jeżeli ząb nie przebywał zbytnio długi czas poza zębodołem. Czas jest tu niezwykle ważny i to on decyduje o powodzeniu operacji wgojenia zęba.