Bez kategorii

Używanie sterydów, a bezpieczeństwo zdrowia – spory na temat anabolików

W dobie kultu ciała, wiele osób decyduje się na używanie tzw. sterydów, jakie mają na celu przyspieszenie osiągnięcia idealnej muskulatury. Jest mnóstwo batalii wokół tego tematu, jako że sterydy to też leki. Przykładem jest tu środek o nazwie Winstrol. Nazwa handlowa sterydu anabolicznego to Stanozolol. Obecnie jest najbardziej rozpowszechnionym preparatem dopingującym w otoczeniu sportowców. Powszechnie wiadomo, że środek ten jest toksyczny, stąd kontrowersyjność jego stosowania przez kulturystów.

dieta kulturystyczna

Autor: MattysFlicks
Źródło: http://www.flickr.com
Opisywany preparat ma właściwości anaboliczne, czyli takie, które umożliwiają tworzenie tkanek. Wspiera przemiany chemiczne, które występują w tkance mięśniowej, ułatwia przepływ wszelkich komponentów odżywczych i przyczynia się do zwiększonej syntezy białek. Efektem jest duży wzrost mięśni oraz siły. Masa mięśniowa jest wolna od tłuszczu i wody, dlatego określa się ją jako tzw. „suchy mięsień”.

Elementarnym powodem zastosowania sterydu jest ułatwiona możliwość wyrzeźbienia mięśni. W dziedzinie medycyny ten preparat stosowany jest w przypadkach obrzęków naczynioruchowych, a Winstrol niweluje główne symptomy schorzenia.

Bezpieczne zażywanie tego środka wiąże się po pierwsze z dozowaniem oraz z nieodzowną poradą u lekarza. Winstrol produkowany jest w tabletkach lub ampułkach, z których wykonuje się zastrzyki. Producent zaleca branie anaboliku w tabletkach codziennie w porcji 20-50 mg. Taka dawka krąży w organizmie przez 9 godzin. Natomiast zastrzyki powinny być stosowane co drugi czy co trzeci dzień w ilości 50 mg, ponieważ taka porcja leku utrzymuje się do 48 godzin.

Nie trzeba zapomnieć, iż lek (zobacz alcovit med opinie) jest środkiem toksycznym, dlatego gdy pojawią się objawy typu trudności z oddychaniem, obrzęki twarzy lub języka oraz bezsenność, należy jak najszybciej odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. U kobiet negatywnym skutkiem jest pojawienie się drugorzędowych cech męskich na skutek zaburzeń hormonalnych wpływających na miesiączkowanie.

Kulturystka

Autor: Joel Nilsson Nelson
Źródło: http://www.flickr.com
Bez wątpienia zażywanie preparatów sterydowych jest mocno kontrowersyjne, ponieważ efekty uboczne nierzadko przewyższają skutki pozytywne. Z drugiej strony, zwolennicy przekonują, że odpowiednie dawki oraz ochrona wątroby, która jest wystawiana na uszkodzenie, pozwala na bezproblemowe używanie środka. Decyzję o zastosowaniu anabolików każdy powinien podjąć na własną rękę.