Bez kategorii

Troska nad słabszymi – to pokazuje naszą empatię i charakter. Nie zapominajmy, iż nasze wspaniałe samopoczucie nie będzie trwało już zawsze, warto więc o nich myśleć

Zawsze powinniśmy utrzymywać zasadę, iż ochrona należy się najsłabszym, bardziej narażonym na różne niebezpieczeństwa. Do takiej grupy zaliczyć trzeba tych najmłodszych, niepełnosprawnych czy zwierzęta. To w jaki sposób podchodzimy do tych osób oraz zwierząt mówi o nas, naszej kulturze, o tym jak umiemy wczuć się w sytuację innych i naszym człowieczeństwie. W naszym państwie wiele musimy jeszcze uczynić na tej płaszczyźnie, ale już widać pozytywne sygnały, które mówią, iż egzystencja tych osób, jak i potrzebujących pomocy zwierząt, stale się poprawia.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com
Nie można jednak tego powiedzieć dajmy na to o chorych psychicznie. O takich ludziach jakby nie pamięta każda instytucja, przez co te osoby są skazane na wegetację w nieodremontowanych, zupełnie nieprzygotowanych do ich potrzeb ośrodkach, w miejscach, gdzie od wieków nic nie robiono, gdzie jest zimno, a panuje w nim upał w lecie, gdzie warunki są po prostu skandalicznie. W ten sam sposób można mówić o schroniskach dla zwierząt. Są niedofinansowane, zanieczyszczone, zapuszczone, jest w nich zbyt dużo zwierząt, ciągle czegoś niestarcza. Niestety, nie widać żadnych znaków, które zwiastowałyby jakąś zmianę.

Całe szczęście istnieją ludzie dobrej woli, którzy biorą do siebie bezdomne zwierzęta. To są inaczej domy zastępcze, gdzie zwierzaki mogą trochę pomieszkać, zanim znajdą własny dom.

Zaczekaj sekundę! Zaintrygował Cię post? Masz ochotę na następne dodatkowe wątki (https://fulldent.pl/)? To miłe. Wejdź w ten link i przekieruj się do witryny z detalami na wybrany temat.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja w kwestii opieki nad osobami starszymi. Najczęściej tacy ludzie mieszkają w domu seniora, gdzie panują dosyć dobre warunki. Jasne, że i tutaj da się zauważyć incydentalne przypadki zaniedbań, niespełnianie procedur oraz ogólnie nie najlepsze podchodzenie do starszych osób, niemniej tego typu zdarzenia możemy zaobserwować wszędzie, będą one nieuniknione, tak długo jak system nie będzie idealny. A czy taki kiedyś się stanie, trudno orzec.

Najważniejsze zaś jest to, iż w społeczeństwie panuje całkiem spora wrażliwość w stosunku do innego człowieka, gdyż to właśnie definiuje nas, jako osoby. Trzeba w związku z tym o tym pamiętać, iż w ostateczności jesteśmy jedynie ludźmi o pewnej pozycji w hierarchii społecznej, nawet, gdy dziś jesteśmy na górze, to nie możemy być pewni, co będzie za kilka lat. Najbardziej powinni o tym pamiętać ignoranci zapatrzeni we własną osobę, nie mający szacunku do innych. Nie wiadomo, czy i oni nie będą potrzebowali pomocy za jakiś czas.

Sprawdź: dom spokojnej starości Małopolska