Informacje sportowe

Triathlon w cieple, czyli w jaki sposób ćwiczyć latem

Triathlon to wyścig wytrzymałościowy, wymagający znakomitej kondycji fizycznej. Dlatego trzeba się do niego we właściwy sposób przygotować, by móc ukończyć go z satysfakcjonującym wynikiem. Podczas lata treningi są znacznie bardziej nieznośne, toteż trzeba rozeznać się, w jaki sposób trenować, aby nasza kondycja nie osłabła.

Rozpocznijmy od tego, że trening przy wysokiej temp. jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu.

Jazda na rowerze w górach

Autor: fixedandfrailing
Źródło: http://www.flickr.com
Nie oznacza to, że musimy całkowicie odpuścić sobie ćwiczenia, ale zaplanować je na bardziej sprzyjającą dla nas porę, tzn. na godziny poranne bądź wieczorne. Wtedy temperatura na dworze jest dużo mniejsza, a tym samym korzystniejsza dla ludzi, którzy zamierzają podjąć się aktywności fizycznej. Jeżeli rano ciężko jest ci podnieść się z łóżka bądź dojeżdżasz do pracy, toteż i tak wcześnie wstajesz, ćwicz wieczorem. Później możesz już tylko iść pod prysznic i odpocząć, nie niepokojąc się porannym zrywaniem. Jeżeli mimo wszystko musisz trenować w przeciągu dnia, zdecyduj się na zacienione tereny, np. las. Powietrze w tym miejscu będzie o wiele bardziej przyjemne, niż w środku miasta. Po drugie zawsze konieczne są nawadniające płyny. Najlepiej sprawdzi się woda, ale można kupić też izotoniki, a zatem napoje dla sportowców, które cechują się błyskawiczną przyswajalnością elektrolitów i węglowodanów w nich się zawierających. Ważna jest też odzież, jaka musi być przewiewna oraz oddychająca. Nie zapomnijmy o głowie, jaką także należy ochronić przed słońcem, wkładając czapkę z daszkiem. Gdy poczujesz nudności, zawroty głowy czy dreszcze, to najprawdopodobniej udar słoneczny. Musisz iść do lekarza oraz dać sobie odpocząć, by więcej nie zezwolić na taką sytuację. Warto jest trenować w towarzystwie drugiej osoby. Wtedy gdy będziemy czuć się gorzej bądź z innych przyczyn będziemy potrzebować pomocy, zawsze będzie dla nas oparciem i nie zostaniemy sami w trudnej sytuacji.

czepki pływackie

Autor: Meredith Bell
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli w związku z powyższym zamierzasz zmierzyć się z dyscypliną, jaką jest triathlon, trening latem przy zastosowaniu zaprezentowanych wskazówek już nie będzie dla ciebie żadnym problemem. Nie zapominaj o zaleceniach, a odpowiednio przygotujesz się do wyścigu oraz nie narazisz się na udar słoneczny lub odwodnienie, jakie nie byłoby bezpieczne dla twojego organizmu.