Zdrówko

Ta choroba może ci grozić! Jak rozpoznać symptomy boreliozy?

Dowiedz się, jakim sposobem można zarazić się chorobą oraz jakie oznaki zaświadczają o jej rozwoju. Dowiedz się, jak nie przeoczyć pierwszych symptomów boreliozy. Chociaż ich rozmiar nie zapowiada wagi problemu, kleszcze mogą przekazywać boreliozę – zakaźną jak też nadzwyczaj groźną chorobę, wywołaną poprzez drobnoustroje przynależące do rodziny krętków.

kleszcz
Borelioza to choroba zakaźna wywołana poprzez Borrelia burgdorferi, bakterie z rodziny krętków. Do zarażenia dochodzi na ogół na skutek ugryzienia przez kleszcza (zdarza się, iż boreliozę przenoszą też pchły czy też moskity). Na skutek kontaktu z krwią mikroorganizmy przechodzą do ustroju człowieka, umiejscawiając się w następnej kolejności w skórze, ścięgnach, ścianach naczyń krwionośnych czy tkance nerwowej – gdzie znajdę kropelki na kleszcze. Borelioza może rozwijać się u człowieka w trzech fazach. W miarę postępowania zakażenia symptomy rozszerzają się od miejscowych na skórze wokół ukąszenia, do całkowitych, dotykających całego ustroju.

Symptomy boreliozy – rozpoczyna się od rumienia. Rumień jest to zaczerwienienie naokoło miejsca ugryzienia, pojawiające się od jednego tygodnia do max trzech tygodni od momentu ugryzienia.

W internecie jest sporo niezwykle ciekawych artykułów – jeśli chcesz poznać następny – sprawdź na portalu (www.smartbodytrainer.pl/oferta/trener-personalny-gdansk/) a nie będziesz żałować!

Bywa, iż rumień dotyczy też innych miejsc – wówczas konieczne są dodatkowe badania, umożliwiające celne postawienie diagnozy. Kiedy po ukąszeniu kleszcza pojawi się alarmujące zaczerwienienie koniecznie zgłoś się do medyka – im wcześniej podejmiesz kurację, tym kuracja będzie łatwiejsza. Zdarza się, że mimo rozwoju choroby zarumienienie jest bardzo niewyraźne, bądź nie ma go wcale. Stąd ważne, żebyś poznał inne objawy tejże choroby.

Kleszcz na ręce
Po czym jeszcze można poznać oznaki boreliozy? Rozwojowi boreliozy mogą także towarzyszyć mniej charakterystyczne niedomagania, takie jak: szumy w uszach, wrażenie chłodu, skurcze mięśni, poczucie dezorientacji, długotrwałe przemęczenie jak też inne. Borelioza może mieć specyficzne oznaki (rumień wędrujący) albo wywoływać dolegliwości, jakie mogą być powiązane z wieloma innymi schorzeniami. Przeto wszelkie alarmujące symptomy pojawiające się po ukąszeniu kleszcza winny być skonsultowane z lekarzem.

Skończyłeś przeglądać nasz tekst i zastanawiasz się nad następnym? Nic bardziej prostego. Wystarczy tylko najechać na ten link i jesteśmy tutaj (https://www.drjanicki.pl/).

Należy stosować preparaty na kleszcze (dezodoranty, kropelki na kleszcze).