Edukacja

Studia – czy w obecnych czasach to się opłaca?

Wybór drogi życiowej nigdy nie należy do prostych. Zazwyczaj jest on sporym dylematem. Gdy zbliża się matura to podstawowy temat rozmów pomiędzy młodymi ludźmi. Wszyscy z nich zastanawiają się, co robić, na czym się skupić, jak rozplanować swoje przyszłe życie. Dotychczas dużym zainteresowaniem cieszyły się szkoły wyższe i dlatego większość osób w tym przypadku wybierała się na studia. Uważało się, że gwarantują one przepustkę do kariery, świetlanej przyszłości i bardzo dobrej posady. Teraz już patrzy się na to jednak inaczej. Młodzi ludzie zauważają, że same studia nic nie dają, a nierzadko można sobie lepiej poradzić wręcz bez nich.

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przecież czas, który przeznaczylibyśmy na uczelniane wykłady czy też ćwiczenia, można wykorzystać na zdobywanie pożytecznego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie swoich umiejętności. Dzięki temu mając 24 czy 25 lat można zdobyć już jakiś zawód i mieć pojęcie na temat tego, co chcemy robić i w którym iść dalej kierunku. Oczywiście studenci nierzadko, wychodząc z uczelni, nie mają niestety żadnego pojęcia co dalej robić, gdzie się kierować i na czym skoncentrować – .

Jeżeli jednak postanowimy iść na studia, niełatwy jest także sam wybór kierunku, który wartałoby wybrać. Powinien być on adekwatny do predyspozycji, zdolności i zainteresowań danej osoby. Jeśli lubi ona chociażby matematykę, powinna pomyśleć o zainicjowaniu studiów na politechnice. Jeżeli za to przepada za podróżami, dobrym pomysłem może być turystyka i rekreacja.

Rzecz jasna sporo się dziś mówi o mniej lub bardziej przyszłościowych studiach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież takie, po jakich łatwiej jest dostać pracę, ponieważ gwarantują nabycie konkretnych umiejętności oraz takie, po których trudniej znaleźć pracę. Wiedza zdobyta na tych drugich jest na ogół bardzo płynna i mało konkretna, w związku z czym absolwenci nierzadko w zupełności nie wiedzą, w którym kierunku skierować swoje kroki po zakończeniu studiowania. Jak więc wybrać naprawdę dobry kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można skupić się na racjonalnym myśleniu, można kierować się sercem i upodobaniami, ale można spróbować też znaleźć rozsądny kompromis. Coraz więcej osób też decyduje się na podjęcie dwóch kierunków studiów, dzięki czemu mają oni więcej możliwości i większe szanse na otrzymanie wymarzonego zatrudnienia – czy iść na turystykę i rekreację.