Informacje sportowe

Spływy pontonowe – zabawa dla wszystkich chętnych|każdego

Górskie spływy pontonowe nie bez przyczyny stają się coraz bardziej popularne. Jest to wyśmienite połączenie sportu z rekreacją. Spływy pontonowe to obowiązkowy punkt na mapie turystów szukających wrażeń, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Rafting to rekreacja, która pod różnymi względami nie jest wymagająca. Skorzystać z niej może prawie każdy. Do jej zorganizowania wystarczy górska rzeka oraz ponton. Początki raftingu warto zacząć od łatwiejszej trasy, z czasem jednak normalne staje się korzystanie z nieco bardziej skomplikowanych spływów – podczas, których ryzyko wywrotki jest niebywale wysokie.

Rafting

Autor: Ungry Young Man
Źródło: http://www.flickr.com
Rafting to sportowo-wypoczynkowa odmiana flisu. Więcej tutaj . Dawniej, przy słabo rozwiniętej infrastrukturze dróg tudzież jej całkowitym braku – najlepszą metodą transportowania towarów był transport drogą wodną. W dzisiejszych czasach pływa się dla przyjemności. Spływy pontonowe nie bez przyczyny stają się coraz popularniejsze. Aktywny wypoczynek wraz z odkrywaniem natury od strony, której nie da się doznać idąc pieszo czy jadąc rowerem. Ruch i świeże powietrze, dobrze zrobi osobom mającym siedzący tryb życia.

Wbrew pozorom oraz powszechnej opinii, spływy pontonowe, są przeznaczony właściwie dla każdej osoby – nieistotny jest wiek,płeć czy poziom sprawności fizycznej – każdy może poczuć się całkiem bezpiecznie. W stabilnych i niewywrotnych pontonach łatwo jest się zrelaksować, chłonąć panoramy czy fotografować okoliczną roślinność. Uczestniczący w spływie powinni być na tyle sprawni, by wiosłować. Wygórowany wysiłek nie jest potrzebny, chodzi tylko o utrzymanie pontonu w nurcie. Dzieci mogą płynąć spływem pod opieką prawnych opiekunów.

Spływy pontonowe odbywają się w okresie, kiedy rzeka nie jest zamarznięta, czyli od marca do listopada. Ilość osób uczestniczących w spływie to: minimum 2, maxiumum 82. Przed spływem każdy uczestnik, ma zaakceptować regulamin i wpisać się na listę obecności. Na brzegu rzeki wydawane są kaski, kamizelki i pagaje do wiosłowania. Uczestnicy pomagają wyładować pontony i ustawiają je nad wodą. Przed startem przeprowadza się krótki instruktaż, w czasie którego pokazuje się jak siedzieć w pontonie, wiosłować i zabezpieczyć się przed kontaktem z wodą. Omawiane jest również postępowanie w razie zawieszenia się pontonu na kamieniach oraz wypadnięcia spływowicza za burtę. Po szkoleniu uczestnicy dzielą się na załogi, usadawiają pontony i zaczynają spływ. Spływ może odbywać się pod nadzorem sternika. Możliwe jest też wypożyczenie pontonów oraz spływ samodzielny. Wszystko to tutaj spływ pontonowy.