Dla dzieciaków

Smaki dzieciństwa

Wielu z nas to przyzna, iż choćbyśmy podróżowali całe życie, choćbyśmy zjechali cały świat, a nawet udali się w przestrzeń kosmiczną są przedmioty, jakie będą przypominać nam o idylli dotychczasowej egzystencji.

Mogą to być miejsca z cudownych okresu dziecięcego, czyli wspomnienia aromatów, barw, kształtów. Może to być barwa głosu ukochanej osoby albo widok kilku metrów kwadratowych naszego domu. Nie ma miejsca jak własny dom – ktoś kiedyś powiedział i jest to prawda. Nie ma również lepszych wabików oddziałujących na nasze zmysły niż sprawdzone, ukochane smaki. One potrafią dopaść nas w każdym miejscu, nieważne, gdzie posieje nas los.

Na odnotowanie zasługują różne specjały, często niespodziewane i dosyć nieoczywiste, jednak każdy z nas ma własne wspominki i odczucia. Istnieją jednak takie specjalności kulinarne o jakich każdy myśli z ogromnym sentymentem. Weźmy przykładowo takie pączki serowe. Kto nie lubi, ręka w górę? Widzę mało rąk w górze. Pamiętasz pierwszy raz, gdy zajadałeś się pączkiem, takiego z tradycyjnej piekarni, nie z jakiegoś hipermarketu, takiego, co nie był osiągalny, jak obecnie, od ręki, na którego tak bardzo czekałeś. Gdybyś poczuł w tej chwili jego zapach co byś zrobił?

ciastka

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedziony instynktem począłbyś go szukać? Być może tak, pewnie przeniósłbyś się w czasy, gdy pierwszy raz go skosztowałeś. Może byś nie pamiętał tych dni, ale pewnie kojarzyłoby Ci się to raczej przyjemnie.

Z czego to wynika? Wiadomo, wszystko zapisane jest w mózgu. Tak samo, jak traumatyczne przeżycia uaktywniają się w różnorodnych sytuacjach, przykre doznania, które coś nam przypominają, tak samo te przyjemne wspomnienia dają o sobie znać. Mózg zawiaduje całym układem nerwowym i jest odpowiedzialny za to jak działają zmysły, także powonienia. Interesującym jest, że niektóre firmy wyspecjalizowały się w tym serwując na przykład miłą ścieżkę dźwiękową, jaka pomoże nam zrobić większe zakupy albo wypuszczając zapachy, które zachęcą nas do wstąpienia na coś dobrego. Dzieje się to w wielu miejscach, nie jest ważne czy jesteśmy na wczasach nad morzem czy będąc w Warszawie może weszliśmy do jakiejś kawiarni na Kabatach, na przykład sieci Sweet Home – w wielu tego typu miejscach, możemy być zaskoczeni znajomą muzyką, bliskim nam aromatem, co razem daje cudowny klimat. Chcąc czy nie, jesteśmy w tej miłej dla nas, jak i dla właściciela lokalu grze.