Zdrówko

Schorzenia kręgosłupa, czyli co nas łupie w krzyżu?

Kondycja polskich kręgosłupów z roku na rok jest coraz gorsza, kręgosłupowe niedyspozycje zataczają coraz szersze kręgi. Wysiedzieliśmy sobie te utrapienia. W pracy przed laptopem, w domu przed odbiornikiem telewizyjnym, w samochodzie. Jeśli nie potrafimy pójść spacerkiem kilkaset metrów do sklepu po chleb, nie możemy się potem zdumiewać, iż rusztowanie naszego organizmu nie daje sobie rady.

Kręgosłup lubi pływać!

Autor: Trady S.A.
Źródło: Trady S.A.
W jaki sposób się więc bronić przed bólem kręgosłupa? Dobrze jest wdrożyć wczesną prewencję. Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa występują u prawie każdej dorosłej osoby naszej cywilizacji. Nie zawsze muszą być one spowodowane poważną chorobą. Częstokroć ich przyczyną może być niewydolność mięśni brzucha i niewydolność mięśniowo-wiązadłowa okolic kręgosłupa. Bóle kręgosłupa w obrębie lędźwiowym są grupą objawów o różnorodnej przyczynie W zróżnicowaniu tych przypadłości należy mieć na uwadze: dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, rozmaite procesy chorobowe struktur kości, zespoły bólowe psychogenne. Bóle krzyża towarzyszyć mogą również wielu schorzeniom nie związanym wprost z kręgosłupem. Często schorzenia stawu biodrowego, narządu rodnego a także innych narządów jamy brzusznej manifestują się bólami krzyża.

Czynniki usposabiające do występowania bólów odcinka lędźwiowego to: nadmierne przeciążenie kręgosłupa wypływające z nadwagi, nieprawidłowej pozycji przy siedzeniu bądź leżeniu, długotrwałej jeździe pojazdem, nieprawidłowego podnoszenia rzeczy, „fotelowy” tryb życia (bezczynność ruchowa), starzenie się ciała, urazy okolicy lędźwiowej.

Kobiece plecy

Autor: Gary Millar
Źródło: http://www.flickr.com
Leczenie i przeciwdziałanie bólom krzyża Skuteczność leczenia bólów krzyża zależy od celnej diagnozy, polegającej na stwierdzeniu, która struktura sprawia ból, jak również na właściwym rozpoznaniu typu zaburzenia. Kuracja bólów kręgosłupa jest trudna i musi być całościowa. Złożoność postępowania leczniczego wynika z istoty choroby oraz powikłań, które jej towarzyszą.

Zdecydowana większość przypadków niedomagań bólowych kręgosłupa kwalifikuje się do właściwego postępowania zachowawczego. Leczenie zachowawcze polega na: odpowiednim ułożeniu spoczynkowym, używaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, leków rozluźniających układ mięśniowy, czasami środków uspokajających.

Nie zwlekaj, a jeśli zaciekawił Cię omawiany temat, to odsyłam do źródła (http://www.dziegielewska.eu/prosaki/). W tamtym miejscu znajdziesz ciekawe wątki.

Jeśli zmagasz się z tymi niedomaganiami, wpisz w przeglądarkę frazy: poradnia proktologiczna Wrocław, poradnia ortopedyczna Wrocław czy leczenie bruksizmu warszawa – aktualna oferta do przejrzenia- http://ratynscystomatologia.pl/leczenie/leczenie-bruksizmu – kręgosłupa Wrocław.