Informacje sportowe

Różne typy łuków i ich fascynująca budowa

Łuk jest to jedna z najstarszych broni miotających, która znana jest ludzkości od setek tysięcy lat. Mimo to łucznictwo w dalszym ciągu jest niezmiernie słynne, aczkolwiek współcześnie łuków nie używa się już do polowań, jest to jednak bardzo ciekawa i intrygująca dyscyplina sportowa.

łuk
Łuk składa się z niewielu części, jednak każda z nich jest niezmiernie ważka, wskutek tego łuki są realizowane bardzo szczegółowo. W łuku możemy wyróżnić trzy części – łęczysko, cięciwę oraz strzałę, to znaczy pręt, który z łuku jest wystrzeliwany. Niezwykle ważkie jest to, aby łęczysko łuku było skonstruowane z materiału rozciągliwego i elastycznego, dzięki temu nie będzie poddawać trwałym odkształceniom. Cięciwa winna być cienka, lecz jednocześnie trwała i solidna, dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się jej pęknięcia po wystrzeleniu strzały.

Jeżeli do tej pory nie możesz wyszukać nic fajnego, to sprawdź pod tym linkiem (hurtopony.pl/rolnicze.html), tu na pewno znajdziesz to, co będzie dla Ciebie w tym momencie użyteczne.

Znaczące jest również to, by strzała posiadała odpowiednią długość, w toku naciągania cięciwy powinna ona choć trochę wystawać za łęczysko.

Teraz możemy wymienić istotnie niemało różnych rodzajów łuków. Jednym z najstarszych form łuków jest łuk prosty, który często był robiony z bambusa czy też jesionu. Dziś nasze łuki są nieco bardziej nowomodne, należy do nich choćby łuk sportowy czy też łuk bloczkowy. Jeżeli chodzi o dzisiejsze łuki sportowe to zostały one zainicjowane przez łuki angielskie, czyli łuki drewniane, jakie najczęściej realizowano się z drewna cisowego. Aktualnie łuk sportowy jest realizowany z współczesnych materiałów dzięki nowoczesnych technologii, do jego sporządzenia stosuje się między innymi włókna szklane czy też węglowe. Z łuków sportowych strzela się na rozmaitych zawodach sportowych i na treningach.

Łuk bloczkowy to jeden z najbardziej nowoczesnych łuków, charakteryzuje się on szczególną konstrukcją, pozwala na większe zmagazynowanie energii, dzięki czemu strzała wystrzelona z łuku bloczkowego może osiągnąć istotnie niezmiernie dużą prędkość, nawet do 90 metrów na sekundę.