Informacje sportowe

Rozmaite rodzaje aktywności sportowej – jak trenować nogi?

Aktualnie wszyscy są świadomi tego, że aktywność sportowa jest konieczna do utrzymania bezpiecznej dla zdrowia wagi i zgrabnej sylwetki. Każdy rodzaj sportu ma swoich miłośników. Szczególnie liczną grupę miłośników mają treningi prowadzone w klubach fitness oraz w siłowniach, które proponują bardzo różne rodzaje ćwiczeń. Jakie są ich rodzaje, które z nich cieszą się największą popularnością?

Ćwiczenia na orbitreku

Autor: JBLM MWR
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród treningów odbywających się w klubach fitness czy w siłowniach znajdują się ćwiczenia izolowane – . Są to specyficzne ćwiczenia, podczas wykonania których do wysiłku angażowana jest tylko wybrana grupa mięśni. Inne mięśnie mogą w tym czasie odpoczywać. Na ogół bowiem nie są one poddawane w tym czasie żadnym ćwiczeniom. Dla osoby ćwiczącej znaczy to tyle, że w czasie ćwiczeń należy skupić się tylko na określonej grupie mięśni bez trenowania innych. Wśród ćwiczeń traktowanych jako izolowane wyróżnia się ćwiczenia stworzone specjalnie dla osób początkujących, jak też te dla osób zaawansowanych. Osoby dopiero zaczynające muszą stawiać właśnie na ćwiczenia izolowane, sięgając po specjalne przyrządy, między innymi sztangielki i ławeczka prosta. Ćwiczenia izolowane prowadzone są nie tylko w klubach sportowych. Znalazły one zastosowanie również w rehabilitacji osób mających trudności z poruszaniem. Najbardziej popularnym ćwiczeniem izolowanym są rozpiętki. Ćwiczenia izolowane są wybierane głównie przez kulturystów, gdyż pozwalają na rozwój jednego wybranego mięśnia. Ćwiczenia izolowane to bardzo dobry sposób na rzeźbienie mięśni w sezonie letnim.

W klubach fitness, ale też na siłowniach pojawia się coraz więcej pań. Przyciąga je przede wszystkim marzenie o pięknej, seksownej sylwetce. Wśród ćwiczeń, które oferowane są zwłaszcza kobietom znajdują się ćwiczenia, które pozwalają osiągnąć bardzo ładny wygląd nóg. Trening nóg – również ten odbywający się w lecie – składa się z serii paru prostych ćwiczeń, które można wykonywać nie tylko w klubie, ale również w domu. Jak każdy rodzaj ćwiczeń, także ten rodzaj treningu powinien być poprzedzony rozgrzewką – . Trening nóg klasyfikowany jest do ćwiczeń o charakterze izolowanym. Trzeba więc pamiętać, że nie wolno się koncentrować jedynie na wykonywaniu ćwiczeń tylko i wyłącznie obejmujących nogi, ale włączyć do planu treningowego również inne ćwiczenia. W czasie ćwiczeń izolowanych ryzyko powstania kontuzji jest bowiem zdecydowanie większe niż w przypadku ćwiczeń, o charakterze złożonym. Zalecane jest więc zestawianie ćwiczeń izolowanych z ćwiczeniami złożonymi. Typów ćwiczeń izolowanych jest co najmniej kilka. Znajdują się wśród nich nie tylko wspomniane ćwiczenia na nogi, ale również ćwiczenia na mięśnie brzucha, pupę, plecy(zobacz zabiegi fizjoterapeutyczne wrocław) i wiele jeszcze innych. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu dużej masy mięśniowej i większej siły, powinniśmy zdecydować się na ćwiczenia złożone, dołączając do nich określone ćwiczenia o charakterze izolowanym.