Sprzęciwo

Rower – najlepszy sposób spędzania czasu wolnego

Od powstania pierwowzoru roweru opatentowanego w 1818 roku upłynęło już wiele wody w rzekach. Mimo wszystko rowery nie przestają się rozwijać. Zmianą ulegają ich kształty, proporcje, zastosowania oraz technologia wykonania. Należy jednak pamiętać że zmiany, choć czasem wydają nam się drastyczne nie zmieniają tak naprawdę podstawowych założeń istnienia rowerów.

A ich podstawowym założeniem jest bycie tanim i sprytnym środkiem transportu. Rower bazując na sile naszych mięśni ma za zadanie przewieźć nas z punktu A do punktu B w możliwe jak najwygodniejszy sposób. Mimo że na początku rowery działały na zasadzie odpychania się od ziemi pomysł ewoluował prowadząc do powstania tak unikalnych modeli jak Varna Diablo II na którym ustanowiono w 2008 roku rekord prędkości wynoszący 130.36 km/h. Kosmiczna wręcz prędkość jak na pojazd napędzany siłą naszych mięśni. Tylko jak sklasyfikować taki rower? Na pewno nie jest to już rower górski może do niego bardziej pasowałaby kategoria rowery wyczynowe?

Jednak większość rowerów dostępnych w sklepach rowerowych nie pozwoli nam na osiągnięcie aż takich diabelskich prędkości. Pozwolą nam natomiast znakomicie się bawić oraz korzystać z życia. Nie ma nic wspanialszego niż przejażdżka na rowerze górskim znanym również jako rower MTB, poprzez rozległe pola i lasy. Rowery takie świetnie sprawdzają się w trudnym terenie będąc odpowiednim wyborem dla bardziej zaawansowanych rowerzystów uwielbiających wyjazdy w plener.

Jednak nie każdy musi od razu wyruszać na najtrudniejsze trasy, pełne gór i dołów, wszelkiego rodzaju wybojów i innych możliwych niespodzianek. Wielu chciałoby po prostu aby ich rower był narzędziem aktywnego wypoczynku, do takich celów służą rowery wypoczynkowe, w sam raz aby wybrać się na miłą przejażdżkę z rodziną. Jeżeli jesteśmy już przy rowerach i przejażdżkach rodzinnych nie zapominajmy o najmłodszych, i o tym że istnieje stworzona dla nich kategoria rowerów czyli rowery dziecięce .

Ostatnim już typem rowerów który chciałem opisać są rowery ATB, różnią się one od rowerów MTB tym że są lepiej przystosowane do innych rodzajów nawierzchni. ATB oznacza all terrain bicycle czyli rower na każdą powierzchnie. Są one świetnym wyborem dla osób które jeżdżą często razem z mniej doświadczonymi cyklistami, i którzy od czasem uwielbiają udać się na ostrą przejażdżkę po trudnym terenie.

Skoro wiemy już mniej więcej jaki rower jest dla nas, albo raczej dla jakiego roweru jesteśmy stworzeni. Pozostaje już tylko go kupić. Wybierając sklep rowerowy warto rozejrzeć się za sklepem internetowym. Sklepy internetowe oferują zazwyczaj bardziej atrakcyjne ceny pomimo konieczności pokrywania kosztów wysyłki. Często zdarza się też że taki sklep oferuje wysyłkę kurierem gratis po przekroczeniu pewnego pułapu cenowego.

Teraz kiedy wiesz już co nieco o rowerach i jak wybrać sklep, można powiedzieć tylko to.

Nie ociągaj się oraz sprawdź w źródle, jak podchodzi do omawianego zagadnienia inny redaktor – jego wpis też jest bardzo ekscytujący.

Do zobaczenia na szlaku!