Zdrówko

Rehabilitacja stawu kolanowego najlepszą drogą powrotu do sprawności

Kontuzje kolana są niebywale bolesne, a w dodatku bardzo często potrafią wyłączyć z poważniejszej aktywności sportowej. Dlatego tak ważne jest, aby z miejsca wybrać się do ortopedy oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, by szybko wrócić do całkowitej sprawności, szczególnie gdy sport jest niesłychanie ważną dziedziną naszego życia. Poza lekami – najczęściej przeciwbólowymi albo przeciwzapalnymi – zasadnicza jest rehabilitacja stawu kolanowego.

Rehabilitacja po wypadku
Rehabilitację należy zacząć jak najwcześniej, by nie dopuścić do zaniku mięśni. Nawet, jeżeli doktor musiał unieruchomić nogę, możemy wykonywać ćwiczenia izometryczne. To napinanie mięśnia czworogłowego, który znajduje się tuż nad kolanem. Gdy unieruchomienie nie będzie wymagane, zakres ćwiczeń, jakie można wykonywać, będzie o wiele większy.

Ta aktualna treść (http://polmedico.pl/) została napisana specjalnie dla ciebie. Sprawdź ją, by pozyskać nowe informacje. Zapraszamy do naszego serwisu!

Na początek dobrze jest rozpocząć od stopniowego zginania kolana, jednakże nie forsujmy się zbyt mocno.

Lepiej jest poprawiać swoją sprawność małymi krokami, a nie z miejsca skakać na głęboką wodę, w ten sposób wyłącznie sobie szkodząc. Następnym ćwiczeniem może być podnoszenie nogi – bez obciążenia, a potem np. z woreczkiem bądź skarpetką pełną piasku. Można ćwiczyć aż do momentu uczucia niewielkiego bólu w mięśniach. Ćwiczenia wykonuje się w seriach, najlepiej kilka razy dziennie, pamiętając o precyzji oraz nie przemęczaniu chorej nogi. rehabilitant Kraków – rekomendujemy odwiedzić – www.rehaexpert.pl/ – stawu kolanowego to także szereg zabiegów przeprowadzanych w klinice rehabilitacyjnej. Jednym ze szczególnie popularnych jest krioterapia, polegająca na oziębianiu nogi, by zminimalizować ból i stan zapalny. Innym zabiegiem jest pole elektromagnetyczne, przykładane do chorego miejsca, co również redukuje obrzęk i uczucie bólu.

rehabilitacja

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com
Prądy interferencyjne to zaś rodzaj prądów – które zabiegi będą dla nas odpowiednie? O tym postanowi doktor, gdyż nie każdy zabieg da się zastosować, gdy na przykład mamy śruby w kolanie, wymagane do podtrzymania jego stabilności, jakie pewnie będziesz mieć do końca życia. Dotkliwe kontuzje nóg przydarzają się nie tylko sportowcom, mogą przytrafić się każdemu. Jeśli i tobie przyszło się zmierzyć ze stłuczeniem, naderwaniem mięśnia lub skręceniem, najpierw skonsultuj z ortopedą, a potem dokładnie stosuj się do zaordynowanej przez niego rehabilitacji, aby nieduża dolegliwość nie zamieniła się w poważniejszy problem.