Zdrówko

Postępująca choroba oczu w której dochodzi do defektu siatkówki

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła, postępujące schorzenie oczu, w wyniku jakiej dochodzi do defektu siatkówki, a przede wszystkim jej środkowej części, czyli plamki żółtej. AMD wiedzie do gorszego widzenia, a w wielu przypadkach do pełnej ślepoty.

morela

Autor: Thai Ho
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy dotyka także ludzi młodych.
W pierwszej fazie schorzenia objawy są nadzwyczaj łagodne, a co ważniejsze, jest możliwość je wychwycić wyłącznie przy patrzeniu każdym okiem osobno. Późniejsze oznaki to pogarszanie się widzenia, w szczególności na wprost. Obraz jest zamazany, przymglony, mniej kontrastowy niż poprzednio, a kolory wydają się wypłowiałe. chory może skarżyć się na wykrzywienie obrazu, odczucie pofalowania linii i szarą, bądź czarną plamę przed okiem, jaka pojawia się zawsze w tym samym miejscu. Wiek jest jednym z podstawowych elementów generujących zwyrodnienie plamki żółtej.
akcesoria dentystyczne

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Suchą formę AMD jest możliwość usiłować leczyć przy zastosowaniu lekarstw usprawniających ukrwienie i obniżając poziom cholesterolu. Bardziej niebezpieczna jest postać wysiękowa AMD.
Najbardziej nowoczesną metodę w leczeniu AMD stanowi przeszczep komórek macierzystych ze szpiku kostnego chorego.

Kliknij w link i przejdź na stronę autora (https://spabaltica.pl/pl). Tam wyszukasz dużo rzetelnych treści na przedstawiony tutaj ciekawy temat.

Zanim komórki macierzyste zostaną znowu wszczepione, szpik kostny jest preparowany w Laboratorium, gdzie przeprowadzone zostają badania liczby i jakości komórek macierzystych.

Podane z powrotem komórki macierzyste dysponują potencjałem umożliwiającym im na przekształcanie się w różnorakie gatunki komórek, zdolne do regeneracji osłabionych tkanek oka. Rozwój schorzenia powstrzymują również dwa farmaceutyki ziołowe, miłorząb japoński i wyciąg z czarnej borówki.