Zdrówko

Polskie służby Medyczne

Polska służba zdrowia zdecydowanie nie jest idealna. Strasznie dużo jest niedbalstwa, które jedynie jeszcze bardziej pogarszają zły obraz. Jeszcze niedawno politycy byli w stanie przekonywać, że jest zgoła odmiennie, jednakże wyniki Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, nie zostawiają nawet najmniejszych wątpliwości – niestety, może nie jesteśmy najgorsi, ale lokujemy się na szarym końcu.

O polskiej służbie zdrowia

obsługa w szpitalu

Autor: deboxer
Źródło: http://www.flickr.com

możemy narzekać bez ustanku. Gdyby właściwie zebrać wszystkie skargi, to zapewne tych skarg zebrałoby się ich najwięcej w historii Polski. Zdrowie jest najważniejsze, nie damy rady bez dobrego zdrowia normalnie żyć, a gdy tak standardowy twór jak służba zdrowia nie daje rady, to z jednej strony możemy poczuć zaniepokojenie o własne życie, a z drugiej wielką złość. Jak widać, narzekania normalnych rodaków nie są przesadą. udowadnia to Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia, który mówi, że jesteśmy daleko, bardzo daleko jeśli chodzi o poziom tego typu usług.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia jest międzynarodowym rankingiem oceniającym i testującym jak działa sektor medyczny w danym kraju. Na czele rankingu jest Holandia, my niestety nawet nie lokujemy się blisko pierwszej dziesiątki, gdyż na trzydzieści trzy państwa plasujemy się na… 27 pozycji. Wypadamy beznadziejnie pod względem dostępności medykamentów, ale również – co praktycznie nikogo nie dziwi – oczekiwania na wizytę udoktora czy na wykonanie zabiegu. Każdy, kto starał się zapisać na zabieg usłyszał coś takiego, iż oddalony termin, jaki z jednej strony jest w stanie nas rozbawić (lecz tylko na początku), lecz z drugiej już ogromnie zasmucił i zdenerwował. Przykładowo, jeśli chodzi o wszczepianie by-passów średnio u nas poczekamy 3 miesiące, a w Niemczech tego typu zabieg będzie już dostępny w trzy tygodnie. Co to dużo mówić, nawet proste badanie typu usg kolana we Wrocławiu to długie czekanie, nawet kwartał.
Na szczęście poza państwową służbą osiągalna jest również prywatna oferta. Wiadomo, musimy za nią płacić, w zależności od zabiegu, lecz mamy gwarancje świetnie wykonanego zabiegu i należytej opieki. Zdrowie jest najistotniejsze, więc czasami pieniądze spadają na kolejne miejsca, bo co nam po dochodach, jeśli chorujemy na coś, co może nas uśmiercić… Warto więc rozglądać się za dobrym centrum medycznym we Wrocławiu, najlepsze natomiast efekty osiągniemy, gdy poszukamy takich zabiegów w internecie.