Zdrówko

Podologia – czym się trudni?

Podologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny skupiająca się na ocenie, kuracji jak też pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmują się tak stopami zdrowymi, jak i „chorymi” i zagrożonymi postępem jakiejś patologii np. zespołu stopy cukrzycowej, czyli groźnego powikłania cukrzycy.

obiad

Autor: Trubble
Źródło: http://www.flickr.com
szyja

Autor: Barn Images
Źródło: http://www.flickr.com
Podologia na świecie nie jest specjalnością lekarską. O jej wyodrębnienie walczyli pedicurzyści, jacy byli zatrwożeni okolicznościami w których przeprowadzane są zabiegi w kosmetycznych gabinetach. Zaniepokojeni efektami takiego działania m.in. wrastające paznokcie, infekcje jak też amputacje, zadecydowali świadczyć swe usługi na w wyższym stopniu fachowym poziomie. Podologiczne zabiegi przeznaczone są dla ludzi mających ograniczenia ruchowe, którym trudno jest osobiście zatroszczyć się o higienę stóp (osoby z ułomnością ruchową, sparaliżowane, ludzie otyli, ). Rekomendowane są także chorującym na cukrzycę i nadpotliwością stóp. Podolog Tarnowskie Góry (sprawdź sam) zajmuje się też pacjentami z wrodzonymi wadami (na przykład haluksy), defektami skóry stóp (odciski, kurzajki) i grzybiczym zakażeniem pazurków, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, czy finalnie wrastającymi paznokciami. Do tego konsultacje podologiczne rekomendowane są sportsmenom dla przykładu biegaczom.
Balonoplastyka zatok

Autor: Dreamstime
Źródło: Dreamstime
Do orientacyjnych zabiegów podologicznych kategoryzuje się np.

Podobała Ci się ta informacja spod linku? Jest nam bardzo miło. Jednocześnie mamy zamiar nakłonić Cię do lektury nowego wątku o podobnym temacie.

specjalny pedikiur dla chorujących na cukrzycę, oszlifowanie grubych paznokci, usunięcie nagniotków, itd.

Podolog Zabrze nie jest do tej pory bardzo popularny, jednak jest to ogromnie celowa dziedzina medycyny. Dlatego że z uwagi na liczbę amputacji z przyczyny zespołu stopy cukrzycowej istnieje znaczna potrzeba edukacji z zakresu zdrowia oraz pielęgnacji stóp zwłaszcza w populacji cukrzyków.