Zdrówko

Podobno każdemu przynależy się odszkodowanie za wypadek przy pracy, lecz nie jest to takie oczywiste. Sprawdź czemu tak jest

Miej na uwadze, iż może się wydarzyć, że nie otrzymasz odszkodowania za wypadek podczas pracy, jak przyczyną wypadku było udowodnione, umyślne lub będące skutkiem dużego niedbalstwa, naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia. To oznacza, że nie masz zagwarantowanych żadnych pieniędzy, jeżeli wypadek był z twojej winy, zrobiłeś coś rażąco niezgodnego z BHP oraz przyjętymi normami.

Dodatkowo, jeśli nie posiadasz umowy o pracę, a uległeś takiemu zdarzeniu twoja sytuacja jest jeszcze bardziej trudna. Co nie znaczy, iż nie masz zwyczajnych szans na odszkodowanie. Są wypadki traktowane na równi z wypadkiem podczas pracy, w drodze do oraz z pracy a także przy pracy rolniczej, również jeśli nie jesteś w zasadzie pracownikiem, tylko współpracownikiem firmy. Jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia, najistotniejsze to szybko powiadomić o tym naszego szefa. Oczywiście jeśli twój stan zdrowia to gwarantuje. Trzeba jednocześnie przedłożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo płatnika składek.

Poszkodowany pracownik jest zobowiązany m.in. opisać okoliczności zdarzeniu, jakiemu uległ, zdefiniować jak został poszkodowany, podać świadków zdarzenia oraz załączyć opinię lekarza.

Jeśli interesuje Cię przedstawiany tekst, odszukaj witrynę, która przedstawia zbliżone tematycznie wątki, też będą zapewne interesujące.

Takie dokumenty medyczne są zbierane już po zdarzeniu. Powinieneś przede wszystkim opowiedzieć lekarzowi, jak to się stało, że doszło do nieszczęśliwego zdarzenia i jak wyglądały jego skutki. Lekarz (sprawdź ten gabinet dentysty i stomatologa) przebada cię, ustali diagnozę i wyda niezbędne zaświadczenie w paru egzemplarzach. Jeden z takich egzemplarzy musisz zachować dla siebie. Wypełniony wniosek przekazujesz płatnikowi składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie od niego wymagał różnych dokumentów, przykładowo wniosek określający typ świadczenia.

Złamana noga

Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
To w rzeczy samej może wydawać się dość zawiłe, lecz zawsze jesteś w stanie poprosić o pomoc w wypełnieniu każdego z dokumentów pracownika oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w jakim będziesz składać wniosek o odszkodowanie. Kiedy ulegniesz wypadkowi podczas pracy, nie panikuj i pamiętaj, że to faktycznie twój szef musi zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i ich jak najszybszy powrót do zdrowia. Więcej informacji odnajdziesz w centralach firm które zajmują się tymi zagadnieniami, jak odszkodowania w Lublinie – sprawdź polecaną stronę.