Bez kategorii

Opieka nad autystycznym dzieckiem

Niepełnosprawność zalicza się do zjawisk, o których współcześnie słyszy się coraz częściej. Jest to z pewnością korzystna tendencja, gdyż o tej kwestii należy mówić bardzo dużo, przede wszystkim o tym, w jaki sposób można takim ludziom pomagać na co dzień. Występuje wiele typów niepełnosprawności, przede wszystkim może być ona na poziomie fizycznym lub umysłowym. Czasami bierze się to ze schorzenia nabytego lub z przebytego wypadku, czasami w grę wchodzą wady posiadane od urodzenia.

Dzieci

Autor: harmon
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku chorych dzieci za każdym razem jest to tragedia dla rodziców, którzy uczą się, jak z tą sytuacją postępować. Jednym z najbardziej istotnych elementów jest dopasowanie codziennych zadań i ich rytmu do wymagań niepełnosprawnej pociechy. W zależności od rodzaju i poziomu niepełnosprawności bowiem pociecha nie będzie w stanie realizować niektórych zwykłych czynności. Przykładowo pociechę z niepełnosprawnością ruchową należy systematycznie zabierać na spacery w wózku inwalidzkim. Występują także takie schorzenia, w wyniku których rodzice muszą wyręczać pociechę właściwie w każdej czynności.

Współdziałanie rodziców z nauczycielami i lekarzamiW kwestii niepełnosprawności ruchowej, zazwyczaj niezbędny jest regularny kontakt Ze specjalistą, a nierzadko również z rehabilitantami. Z kolei schorzenia umysłowe wymagają innego zachowania w przypadku różnych dzieci. Na przykład ćwiczenia dla dzieci autystycznych przebiegać będą w inny sposób niż te skierowane do najmłodszych z zespołem Downa. Jeżeli dziecko zapisane jest do szkoły, korzystnie, by była to wyspecjalizowana placówka, będąca w stanie zapewnić mu należytą opiekę.

Wolne chwile spędzane z dziećmiAnalogicznie jak w przypadku zdrowych dzieci, również opiekunowie dzieci dotkniętych chorobami powinni spędzać z nimi tyle czasu, ile się da. Dla chorych najmłodszych jest to ogromnie ważne, zwłaszcza gdy schorzenie powoduje, że dziecko (polecamy zakres usług na: neurologopeda dziecięcy wrocław) potrzebuje nieustannej pomocy. Ten czas powinien być wypełniony przede wszystkim uśmiechem i życzliwością, tak by dziecko czuło się dobrze pomimo swej choroby. Na przykład wyszukując w Internecie frazę „zabawy dla dzieci autystycznych” można znaleźć wiele porad w kwestii pożytecznego i miłego spędzania czasu z pociechą chorą na autyzm.