Edukacja

O tym, że rekomendowane jest nauczyć się słowiańskich języków

Większość wygląda na kraje zachodnie, wyjeżdża na zachód i uczy się języków germańskich czy romańskich, mnie zaś ludzi sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie ma potrzeby nawet żeby za bardzo wytężać wzrok, ażeby zobaczyć naszych bliższych sąsiadów. Mowa o krajach, w których porozumiewają się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Jakie to kraje i dlaczego jest sens się im lepiej przyjrzeć, a może i począć uczyć się jednego ze słowiańskich języków?

książki do nauki języków obcych

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowa zasada jest tego typu, że im bardziej za wschodnią granicę tym mocniej rosyjski rządzi. Nie chodzi tylko o to, iż Federacja Rosyjska jest geograficznie największym państwem na świecie, więc pokonwersujesz w tym języku w niezliczonej ilości miejscach, ale także, ważne jest to, że w krajach ościennych, jak Ukraina lub Kazachstan też pokonwersujesz w tym języku.

Tak to już bowiem przez wieki się wytworzyło, iż rosyjski był najistotniejszym z języków i taki stan trwa po dziś dzieńj. Federacja Rosyjska to kraj, który rzuca cień na pozostałe państwa i zdecydowanie rządzi w obszarze postsowieckim, jeśli zastanawiamy się właśnie nad Wschodem, jako o miejscu dobijania transakcji to rosyjski jest konieczny. Dzięki temu nieźle rozwija się rynek translatorski. Tłumaczenie języka rosyjskiego to coraz częstsze zlecenia, zwłaszcza dla biznesmenów, którzy mają tam swoje sprawy, a ich język rosyjski przyzwoity jest do rozmowy, lecz nie do przekładania na rosyjski ważnych dokumentów.

A może pragniemy najzwyklej poznać kulturę mniej znaczących w tym obszarze krajów, jak Ukraina czy Białoruś? To ciekawe, choć zaniedbane kraje. We wschodniej Ukrainie, co prawda porozmawiamy raczej po rosyjsku, ale już na zachodzie w obiegu jest przede wszystkim ukraiński. Oczywiście wpływ ma na to historia. Białoruś jest odizolowana przez dyktatora Łukaszenkę, ale kiedyś może będzie to kraj bardziej gościnny.

Wskazuje na to coraz większa moda na ten język, jest coraz więcej szkół, w jakich uczy się rosyjskiego, na każdym zaś kroku można spotkać tłumaczy języka rosyjskiego. Ktoś powie, iż tłumacze języka rosyjskiego to zaszłość poprzednich czasów, lecz nie będzie to prawda, gdyż dużo młodych ludzi zamiast na angielski decyduje się na rosyjski. To z jednej strony nasz słowiański język, więc prościej nam się go nauczyć, z innej strony język rosyjski jest naprawdę piękny!