Zdrówko

Nowości technologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

Kto z nas nie ma w pamięci przerażających do szpiku kości odwiedzin u stomatologa pod koniec lat osiemdziesiątych? Te brudne pokoje publicznego szpitala, z obdrapanymi z tynku ścianami pomalowanymi farbą olejną niektórych straszą po dziś dzień. Kompletu makabrycznego obrazu dopełniała niezbyt przyjaźnie uśmiechająca się pani stomatolog, z przerażającym, świergoczącym wiertłem, które zaraz wejdzie z łoskotem w nasze nieprzygotowane, niczego niepodejrzewające zęby.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Jak to dobrze, że, w dzisiejszych czasach wiele się zmieniło. Zaczynając od samych gabinetów, do wykształcenia stomatologów (w końcu ortodonta płock to jedna z dziś najczęściej wybieranych specjalizacji na medycynie, a podnoszące poziom wiedzy kursy stomatologiczne są codziennością). Najbardziej znacząca zmiana zaszła jednak w wyposażeniu stomatologicznym. Nie uświadczymy już teraz przestarzałych i tak źle się kojarzących wierteł pochodzących z późnego PRL, ani wypełnień zębów po założeniu, których zapach z ust był paskudny przez kilka tygodni.

Dzisiejsza technologia dentystyczna idzie w stronę jak najmniejszego bólu, w końcu lęk przed dentystą jest rzeczą normalną nie tylko w Polsce. Dziś standardem są wiertła szybkoobrotowe, które są zdecydowanie cieńsze, a przez co bardziej wydajne od swoich wcześniejszych modeli. Borowanie mniej bólu, niż zabiegi wykonywane przy użyciu przestarzałych wierteł.

Następnym elementem nowoczesnego gabinetu dentystycznego są bardzo nowoczesne lasery stomatologiczne, umożliwiające wykonywanie skomplikowanych zabiegów na szkliwie i dziąsłach z niespotykaną dotąd precyzją. Dodatkiem (ale niemniej ważnym!) jest to, że operacje, w których używa się laserów są praktycznie bezbolesne.

Niektóre zabiegi obecnie tylko z laserem. Wykwalifikowany stomatolog – poznaj więcej, posiadając taki laser diodowy o rozmiarach długopisu, jest w stanie w kilka minut wykonać procedurę zakładania nici retrakcyjnych. W odróżnieniu od zabiegów, w jakich wykorzystuje się tradycyjne narzędzia, w tym przypadku nie mamy niebezpieczeństwa kontaktu narzędzi z metalowymi wypełnieniami, co może prowadzić do porażenia operowanego prądem. Laser diodowy wykonuje niewielkie dziurki, które są wyraźnie odsłonięte, co niebywale ułatwia lekarzowi wykonywanie zabiegu.