Zdrówko

Nowoczesne sposoby leczenia wad wzroku

Troska o zdrowie to głównie zapobieganie poważniejszym problemom, stąd tak bardzo ważne są badania profilaktyczne. Od zawżdy wiemy, iż przeciwdziałanie jest o wiele tańsze od terapii. Dotyczy to każdego rodzaju schorzeń. Wszyscy zgadzają się co do tego, iż trzeba starać się wcześnie ujawniać nowotwory, bowiem prędka reakcja w większości przypadków umożliwia skuteczne leczenie.

okulista

Autor: US Army Africa
Źródło: http://www.flickr.com
Tymczasem jeżeli idzie o inne choroby, większa część z nas bagatelizuje profilaktykę. Wady wzroku nie są w tym przypadku odstępstwem. Często zdarza się, że nie wykonujemy zalecanych badań wzroku, a o ile już takowe badania przeprowadzimy, nie nosimy przepisanych okularów, gdyż są mało wygodne bądź uważamy je za mało estetyczne.

Podobne działanie może powodować pogłębianie się wady wzroku, i przykładowo leczenie refrakcji będzie wymagało nie jedynie korekcji przez szkła ale także interwencji chirurgicznej. Na szczęście nowoczesna medycyna oferuje zabiegi okulistyczne przy wykorzystaniu techniki laserowej. Leczenie – tutaj – refrakcji za pomocą światła lasera ma niemało zalet. Dowiedz się więcej w tym temacie: Optegra

Pierwszą z nich jest duża dokładność niezbędna przy tego typu zabiegach. Laserowe przyrządy chirurgiczne posiadają także tę wartość, że w dużej mierze ograniczają ewentualność krwotoku. Dzięki temu możemy o wiele skrócić proces rekonwalescencji chorego, co w sposób znaczący oddziałuje na jego komfort. Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą poddać się laserowemu leczenie refrakcji. Przeciwwskazania to zaawansowany wiek osoby chorej lub też inne, dodatkowe schorzenia uniemożliwiające wykonanie zabiegu.

Na szczęście nawet tacy pacjenci mogą zostać wyleczeni. Niestety, konieczne wówczas jest wykonanie poważniejszego zabiegu, mianowicie wszczepienia sztucznej soczewki z żelu, o średnicy ok. dwóch mm i grubości setnych części milimetra. Oczywiście podobne zabiegi są niezwykle skomplikowane oraz dosyć ryzykowne, z tej przyczyny realizuje się je po drobiazgowym badaniu i wywiadzie z chorym. Niestety metody tego typu nie będą tanie, dlatego dobrze jest zatroszczyć się o własny wzrok, oszczędzać go nie przesiadując zbyt długo przed monitorem peceta, jak też regularnie odwiedzać lekarza okulistę (zwłaszcza jeżeli mamy skończone czterdzieści lat).