Bez kategorii

Niegasnąca popularność studiów medycznych. Wybieranie specjalizacji

Od długich lat kierunki medyczne cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, która wybiera się na studia. Ale ostatecznie dość radykalna selekcja w trakcie rekrutacji oraz późniejsza – wśród studentów pierwszego roku sprawia, że kierunek ten kończy dużo mniejsza niż początkowa liczba studentów. Określona liczba tych szczęściarzy wybiera na specjalizację, jaką jest chirurgia.

operacja

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Chirurgia trudni się leczeniem operacyjnym – to najbardziej ogólna definicja, lecz opisująca to, co stanowi clue tej profesji, bo taki lekarz dermatolog dublin jak chirurg najczęściej po prostu dokonuje operacji oraz zamyka i pielęgnuje rany. Jest to bardzo rozległy rejon wiedzy, który cechują liczne wewnętrzne podziały. Można wyliczyć sporo specjalizacji powiązanych z chirurgią, ale kilka z nich jest znacznie ciekawszych od pozostałych. () Można odnieść wrażenie, iż część z nich jest po prostu modna albo aktualnie jest trochę lepiej rozpromowana. Duża ilość studentów wybiera ortopedię. Ortopeda to taki chirurg, który koncentruje się na uszkodzeniach kończyn, ich leczeniu oraz wszelkich chorobach układu kostnego i stawowego. To lekarz, który bardzo często przez całe życie towarzyszy sportowcom. Naczyniami krwionośnymi ”opiekuje” się chirurgia naczyniowa, która jest dość blisko spokrewniona z kardiochirurgią. Nie ma raczej w naszym kraju osoby, która nie potrafiłaby określić zakresu prac lekarza – kardiochirurga, bo przez wzgląd na wielokrotnie omawiane działania transplantologii, transfuzje i choroby cywilizacyjne związane z sercem sprawiają, że jest o lekarzach tej specjalności dość głośno.

lekarz

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Neurochirurgia leczy choroby układu nerwowego człowieka, lecz nie tylko sam mózg albo zakończenia nerwowe. Neurochirurg konsultuje wiele przypadków, zwłaszcza tych, w których na skutek różnych działań mogło dojść do uszkodzenia nerwów. Laryngolog to też chirurg (więcej na alfamedycyna.pl), ale znający się na wszystkim tym, co znajduje się w obrębie głowy i szyi. Chirurgia onkologiczna – nieco nowsza gałąź medyczna – z dużymi postępami operacyjnie usuwa nowotwory. Najbardziej kontrowersyjna z nich – chirurgia plastyczna – zwykle łączona jest z medycyną estetyczną. Specjalność ta ma za zadanie zrekonstruować uszkodzoną pod wpływem wypadku część ciała, a nie leczenie mankamentów urody.

Jak widać wybór specjalizacji jest naprawdę spory. Ważne jest, by bardzo szybko odnaleźć tę, w której można się realizować i tę specjalność wybrać.