Zdrówko

Naucz się pomocy przedmedycznej

Wszyscy uczniowie szkoły średniej oraz każdy, kandydat na kierowcę zdaje sobie sprawę jakie znaczenie ma pierwsza pomoc przedmedyczna. Przedmiot o nazwie PO miał obowiązek wpoić młodzieży zasady udzielania pierwszej pomocy. Służyły temu m.in. fantomy i demonstrowane na nich oddychanie metodą usta-usta i przywracanie akcji serca.

Apteczka samochodowa

Źródło: czarmed.pl

Pedagog wpajał uczniom konieczność zakupienia apteczki samochodowej a także instruował ich w jaki sposób z niej korzystać. Najczęściej demonstrował także, w jaki sposób opatrzyć rany w przypadku złamań otwartych, co robić w momencie zachłyśnięcia, utraty przytomności jak również oparzenia skóry.

Defibrylator AED potrzebny w każdej firmieNajczęściej ambitni i zaangażowani nauczyciele aranżowali wyjazdy do punktów krwiodawstwa, debaty z policjantami i ratownikami medycznymi. opowiadali mrożące krew w żyłach opowieści o tragicznie się kończącej ignorancji fundamentalnych podstaw pierwszej pomocy. Z takich zajęć zazwyczaj niemało się wynosiło. Niektórzy przez następne kilkadziesiąt lat są świadomi jak bez szwanku usunąć z auta osoby, których życie jest zagrożone jak się zachować w razie wystąpienia niespodziewanego wycieku krwi, a nawet czym jest defibrylator aed.

Pierwsza pomoc przedmedyczna – na wagę życiaInaczej sprawa prezentuje się w przypadku szkolenia na prawo jazdy. 30 godzin wykładów musi wystarczyć na całościowe całkowite poznanie zasad ruchu drogowego, technicznej obsługi samochodu, a także właśnie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeważnie poświęcone są jej dwie godziny, podczas których przedstawiciel służby medycznej przerabia z kandydatami na kierowców zadania testowe. Nie ma w nich mowy na przykład o konieczności zakupu na wakacje apteczki turystycznej, nie mówiąc już o ćwiczeniach na reduktorach tlenowych. O niezbędnym w przypadku zatrzymania akcji serca defibrylatorze AED, który przywraca krążenie, nikt nie wzmiankuje.

Apteczka samochodowa – konieczność, nie dobra wolaKażdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób ginie z powodu wypadków na drogach. Niektórych ofiar można byłoby uniknąć dzięki poprawnie zrealizowanym kursom pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadaniu apteczki samochodowej. Na wakacje mamy obowiązek także wziąć apteczkę turystyczną, która odporna jest na różne wstrząsy, ścieranie i wodę oraz warto kupić termometr bezdotykowy.

Świadomość społeczna związana z pierwszą pomocą przedmedyczną wciąż jest na niskim poziomie. Niektórzy pomijają ten temat, myśląc, że ich to nie spotka. Może jednak przyjść taki czas, że będą potrzebowali pomocy. Jeśli będą mieli szczęście znajdzie się ktoś, kto ma przeciwne zdanie i będzie w stanie im tej pomocy udzielić.