Zdrówko

Napar z roślin – roślina młodości. Zobacz istotne informacje!

Herbata (a więc napar z rośliny Camellia sinensis) jest doceniana i rozchwytywana przez miliony ludzi w niemalże wszystkich krajach świata od wieków. W miejscach takich jak Państwo Środka, Japonia czy Wyspy Brytyjskie jest ona niezwykle ważnym składnikiem dziedzictwa kulturowego oraz tradycji. Istnieje wiele rodzajów herbaty, które wyróżniają się różnorodnym smakiem, mocą, wonią oraz kolorem jak również działaniem.

Czarna herbata to

herbata

Autor: Matthias Ripp
Źródło: http://www.flickr.com

najprawdopodobniej jedna z najbardziej popularnych odmian herbaty w krajach zachodnich. Spożywa się ją każdego dnia w niezliczonych ilościach przy przeróżnych okazjach. Jest wiele odmian i sposobów jej przygotowywania, dzięki czemu otrzymujemy wyjątkowo interesujące oraz zróżnicowane napary. Elementem wyróżniającym ją od pozostałych rodzajów herbat jest fakt, iż jest ona najbardziej utleniona, co ma istotny wpływ na jej niezwykle intensywny smak. Co ciekawe pochodząca z tej samej rośliny (Auto feminizowane nasiona marichuany) herbata zielona nie podlega procesowi utleniania w ogóle. Dodatkową charakterystyczną cechą czarnej herbaty jest wysoka ilość kofeiny, dzięki czemu ma ona cechy pobudzające. Po wypiciu kubka herbaty możemy poczuć odrobinę przyśpieszone tętno oraz wzmożoną koncentrację. Wysoka zawartość substancji nazywanych polifenolami pomaga chronić komórki naszego organizmu. Niektórzy badacze twierdzą również, iż dzięki obecności polifenoli czarna herbata zapobiega niektórym rodzajom nowotworów – więcej produktów.

herbata

Autor: Panda Tea
Źródło: http://www.flickr.com

Biała herbata również powstaje z pąków oraz liści tego samego krzewu co herbata czarna.

Nie jest jednakże poddawana procesowi utleniania. Nazwa pochodzi od drobnych, srebrzysto-białych nitek pokrywających zamknięte pączki krzewu herbacianego, które nadają jej biały koloryt. Sam napar nie jest biały ale słomkowaty albo też żółtawy. Biała herbata jest najbogatsza w antyoksydanty spośród wszystkich proponowanych herbat. Jest także najmniej przetworzona. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Biała herbata jest w stanie również obniżać poziom cukru w organizmie i przeciwdziałać cukrzycy. Niweluje również efekty stresu oraz dodaje energii. Widać wyraźnie, iż ten rodzaj herbaty zbawiennie wpływa na nasz organizm.

Stworzyliśmy dla Ciebie nowe przyciągające notki na frapujący Cię dział. Wejdź do nowego artykułu oraz czytaj wpis.

Zakres jej oddziaływania jest naprawdę duży. Dlatego też nazywana jest jednym z największych dobrodziejstw natury.