Sprzęciwo

Najważniejsze zasady dotyczące odpowiedniego wyboru strzał do łuków.

Wielu ludzi zaczynających przygodę z łucznictwem przede wszystkim zwraca swoją uwagę na łuk, zupełnie pomijając kwestię strzał. A przecież właściwy dobór strzał jest jedną z ważniejszych spraw, żeby było się można całkowicie cieszyć tym pięknym sportem.

strzały, łuk, łucznictwo
Tak naprawdę zasada jest taka, że łuk dobierany jest do łucznika, a później łuku strzały. I w praktyce to właśnie charakter łuku determinować powinien typ użytych strzał, ponieważ mogą się one od siebie znacznie różnić parametrami. Przy łukach zrobionych z naturalnego drzewa polecane są również strzały z tego właśnie materiału, z naturalnymi lotkami z piór. Za to do łuków bloczkowych i sportowych zdecydowanie bardziej zaleca się strzały zrobione z czegoś sztucznego. Materiałami tymi mogą być aluminium, tworzywa sztuczne albo bardzo wytrzymałe włókno węglowe, w przypadku tego ostatniego materiału niezwykle polecana jest na przykład seria easton powerflight, wykonana niezwykle precyzyjnie i przeznaczona w pierwszej kolejności do myślistwa, lecz również rekreacyjnego strzelania- więcej informacji:Sklep Łuczniczy

Materiał jest bardzo ważny podczas wyboru strzał, lecz to dopiero pierwsza z paru rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę. Ogromną rolę też odgrywa długość strzały, tu zasada jest taka, że powinna być ona taka, jak naciąg.

Czy analizowana kwestia bardzo Cię zajęła? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik, a tam zobaczmy także pokrewne artykuły.

Przy maksymalnym naciągnięciu łuku powinien wystawać poza niego tylko sam grot, jeżeli strzała będzie zbyt krótka to łuk się nie naciągnie do końca, a jeśli zbyt długa, to nie będzie miał odpowiedniej celności.

Przez wielu pomijanym, ale mającym również duże znaczenie parametrem będzie giętkość strzały. Strzały ze źle dobranym tym parametrem będą zwyczajnie nieodpowiednio lecieć, zależnie od stopnia sztywności mogą skręcać w lewo albo na prawo. Z kolei ciężar strzały ma wpływ na tor lotu.

Niedawno pojawiała się nowa, bardzo ciekawa oferta – żeby ją zobaczyć, kliknij tu i spójrz na serwis a na pewno się nie rozczarujesz.

Tu również istnieją pewne zasady, zgodnie z którymi ciężar strzał bezpośrednio powinien zależeć od siły naciągu łuku. Na koniec należy zwrócić swoją uwagę na grot oraz opierzenie. Najlepiej w strzałach sprawdzają się naturalne pióra, ale przy strzałach sztucznych często stosuje się także inne materiały.