Bez kategorii

Najlepsze uzdrowiska w naszym pięknym kraju

Ciechocinek to miasto oraz gmina w województwie kujawsko-pomorskim. Położony jest na Kujawach, w pow. aleksandrowskim. Miasto położone jest w Kotlinie Toruńskiej, w rozległej dolinie Wisły, na lewym jej brzegu. Jest to jedno z najdawniejszych miast na Kujawach. Pierwsze adnotacje o miejscowości datuje się na rok 1065.

Wody solankowe

Autor: David Skinner
Źródło: http://www.flickr.com

W 1791 zamyślano zbudować w tym miejscu warzelnie soli, gdyż na terytorium Ciechocinka odkryto wtedy solanki. Z roku 1829 pochodzi pierwsza adnotacja o uzdrawiającym działaniu tutejszych źródeł. Pierwsze ablucje miały się odbywać w leciwej oberży folwarcznej na ulicy Bema. Znacznie przyśpieszyło to rozwój tejże miejscowości. Dnia 4 lutego roku 1919 Ciechocinek otrzymał prawa miejskie. Ciechocinek był najważniejszym kurortem w Królestwie Polskim w XIX wieku. Największym problemem Ciechocinka były powodzie w latach 70 XX wieku, w tamtym czasie wybudowano tutaj wodną elektrownią która pełni także funkcje zbiornika retencyjnego.

Ciechocinek nadal jest miastem o charakterze zdrojowym. W mieście prawie przemysł nie istnieje, znajdują się tutaj m.in. lecznice kuracyjne, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, pijalnia wód mineralnych, motele, lokale, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, kwietników i dywanów kwiatowych. Bazą rozwoju są wody mineralne, m.in.: chlorkowo-sodowe oraz jodkowe, które czerpią z licznych na tym obszarze zdrojów solankowych. Leczy się w tej okolicy schorzenia organów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, układu krążenia, rematoidalne zapalenie stawów.

seniorzy

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
W tymże celu stosuje się dużo zabiegów, między innymi kąpiele solankowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (inhalacja, klimatoterapia), gimnastykę a także masaże. Jeśli zatem przewidujesz wyjazd do sanatorium Ciechocinek – przejdź do tej strony – może być strzałem w dziesiątkę. Znajdują się tutaj sanatoria: „Pod Tężniami”, „Krystynka”, „Łączność”, a także Biuro Turystyczne Rejs. Ciechocinek jest też znakomitym miejscem na wczasy bądź też weekendowe wypady z familią, bowiem znajduje się tu rozbudowana baza hoteli. Przystępne położenie przy drodze A1 czyni Ciechocinek swobodnie osiągalnym punktem do wypoczynku weekendowego dla mieszkańców Gdańska, Łodzi czy Stolicy.