Zdrówko

Najlepsze techniki leczenia różnych wad oka

Zez jest wadą wzroku, która jest w stanie skutecznie utrudnić życie w wielu dziedzinach życia. Specyfika tego schorzenia polega nie na wadzie soczewki czy rogówki jak w pozostałych wadach oczu, ale na osłabieniu mięśni oczu. Ludzie cierpiące na tę chorobę mogą mieć problemy w uprawianiu sportów, prowadzeniu samochodu, a nawet w niektórych miejscach pracy – na przykład w operowaniu maszynami.

Wybór najefektywniejszej metody leczenia okulistycznego częstokroć nie należy do prostych zadań, ale dzięki mocno szybkiemu rozwojowi medycyny dużo chorób, jakie były niełatwe w leczeniu, są możliwe do zwalczenia. Zez może być wyleczony, w zależności od jego rodzaju jak również pochodzenia, dostosowanymi do tego okularami a, także ćwiczeniami, lecz najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest operacja zeza. Dotyczy to również okulistyki. W dwudziestym pierwszym wieku mnóstwo chorób oczu da się leczyć skutecznymi, nowoczesnymi metodami.
oko

Autor: Eivind Sorgenfryd
Źródło: http://www.flickr.com

Czasy, kiedy mechaniczne operacje chirurgiczne były robione w okulistyce, z czasem przechodzą do przeszłości. Teraz dużo bardziej precyzyjnym narzędziem są wspaniałe lasery do chirurgii oraz mikrochirurgii, jakie pozwalają na znacznie większą precyzję, co z jasnych względów ma znaczenie w jakości terapii. Wykonalna jest za pomocą tej metody leczenia chociażby operacja zeza (więcej o usuwaniu wady), lecz także zaćmy, witrektomię, a nawet leczenie astygmatyzmu i wad nietypowych. Zez jest w stanie mieć ogrom przyczyn, dlatego jest dzielony na kilka typów. Zez ukryty to typowy brak równego udziału mięśni oka – głównie w takim wypadku jedno oko ma słabsze mięśnie oraz czasami „nie nadąża” za zdrowszym okiem. Ponieważ zez ukryty może następnie przekształcić się w jawny zez, operacja zeza jest na ogół wskazana (link do strony źródłowej).

Te informacje pochłonęły Cię zupełnie? Jeżeli tak jest, to przeczytaj więcej tutaj (https://www.zdrowazupa.pl/ekologia) danych na pozostałych witrynach – znajdziesz je, klikając w link poniżej.

Natomiast zez towarzyszący to przeważnie spotykany typ tej choroby – jego genezą jest odchylenie osi jednego oka. Typowy przykład tego rodzaju zeza to poruszanie się oczu w tym samym kierunku, lecz ze niezmiennym odchyleniem oka. Jest to spowodowane zaburzeniem osi oka.

Do następstw źle leczonego zeza należy przede wszystkim brak widzenia stereoskopowego (czyli w miejscu jednego obrazu – dwa nakładające się na siebie obrazy), a również niedowidzenie jednej gałki ocznej i licha ocena odległości, a w przypadku zeza towarzyszącego nawet oślepienie. W nowym tysiącleciu najlepszą metodą zwalczenia zeza jest laserowa operacja wzroku. Ma ona w dzisiejszych czasach mnóstwo zalet – jest nie tylko dużo bardziej dokładna niż operacje tradycyjne, ale także ma mniej potencjalnych komplikacji.

Zainspirował Cię nasz wpis? Zachęcamy Cię zatem jeszcze dalej (https://rehaexpert.pl/) – do naszej następnej witryny. Tam czekają na Ciebie zajmujące wątki.

W razie stosowania nowoczesnych laserów odsetek komplikacji u chorych jest mniejszy, niż 1%, niezbyt często także zdarza się konieczność terapii dodatkowego.