Zdrówko

Najlepsza dieta, czyli jak dobrze się odżywiać. Zobacz nasze fachowe porady.

Określenie „dieta” większości ludzi kojarzy się nieodmiennie z otyłością i próbą zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Tymczasem słowo to obejmuje nie tylko diety odchudzające. Istnieje na przykład bardzo wiele diet, które stosuje się w przypadku różnorodnych chorób.

zdrowa żywność

Autor: cumi&ciki
Źródło: http://www.flickr.com

Ustala się wówczas specjalny jadłospis, po zastosowaniu którego osoba chora może prędko wyzdrowieć i odzyskać kondycję. Przy tego rodzaju dietach zdrowotnych nierzadko zalecane jest przyjmowanie produktów o zwiększonej zawartości witamin, takich jak na przykład kwasy omega-3. W przypadku poważniej choroby tego taki sposób odżywiania nadzorowany jest przez lekarza. Diety dla ludzi zdrowych mogą być planowane na własną rękę przy pomocy różnorodnych źródeł informacji. Dobrym pomysłem może być też udanie się po pomoc do specjalisty dietetyka.

Dieta śródziemnomorska

Jedną z najczęściej stosowanych diet o charakterze naturalnym jest dieta śródziemnomorska. Jej duża zaletą jest to, że można ją stosować w zasadzie w ciągu całego życia. Służy więc nie tylko schudnięciu, ale również zachowaniu kondycji oraz dobremu samopoczuciu. W diecie tej najbardziej istotne jest, by ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa i zwierzęcych tłuszczów, z wyjątkiem tych pochodzących z ryb. Trzeba jeść jak najwięcej warzyw strączkowych, a białe pieczywo zastąpić pełnoziarnistym. Dzięki zastosowaniu się do tych zaleceń można zrzucić parę zbędnych kilogramów. Dieta tego rodzaju zalecana jest przez wielu wykwalifikowanych dietetyków.

Dieta dr Budwig

Inną dietą, którą można zaliczyć do naturalnych, jest dieta (zobacz https://rehafit.org/oferta/masaz/masaz-klasyczny/) opatentowana przez niemiecką uczoną Johannę Budwig. Najważniejszym elementem tej diety jest olej lniany, który należy przyjmować w sporych ilościach. Olej ten powinien być tłoczony na zimno, gdyż tylko wówczas posiada lecznicze właściwości. Najlepiej jest przyjmować go w formie pasty, czyli zmieszać go ze zmielonym chudym twarogiem. Wówczas najłatwiej i najszybciej się wchłania. Poza tym bardzo ważne jest, by ograniczyć przyswajanie odmiennych tłuszczów niż ten zawierający się w oleju. Dieta dr Budwig jest wykorzystywana zarówno przez osoby zdrowe, jak i chore. Wykazano jej pozytywne działanie w przypadku dużej liczby rozmaitych dolegliwości, wdrażana jest na przykład wspomagająco przy chorobach nowotworowych.