Bez kategorii

Na zdrowotne problemy ortopedycznych

Gdy jesteśmy małymi dziećmi najwięcej działań robimy intuicyjnie. Nasze ciało pokazuje nam jak właściwie postawić stopy, żeby się nie chwiać, jak utrzymywać plecy. Ale z czasem okazuje się, że posiadamy jakieś odchylenia od normy, bywa, że mamy płaskostopie, bywa, że któryś odcinek kręgosłupa jest za bardzo wygięty.

W takiej sytuacji trzeba iść do ortopedy. Ortopeda w Krakowie powie nam, co musimy zrobić, żeby ta sytuacja się nie pogorszyła. Często już w wieku szkolnym w trakcie badań okresowych widoczne są pewne wady postawy i w takiej sytuacji uczeń musi uczestniczyć w zajęciach korekcyjnych. Ale czasem sytuacja jest nagła. W czasie jakiś zawodów, czy też po prostu podczas robienia zwyczajnych rzeczy ktoś doznaje jakiegoś urazu i niezbędna jest rehabilitacja, a co za tym idzie często pomoc ortopedy.

Jak sprawdzić, co jest nie tak z naszym kolanem

Każdego z nas, chociaż raz pobolewało kolano. Czasem za bardzo je przeciążyliśmy, czasem zbyt gwałtownie wstaliśmy z łóżka, albo omsknęła nam się noga. Jeśli ból trwał przez chwilę i nie nasilał się w czasie chodzenia, to nie ma większego problemu. Inaczej jest, kiedy ból doskwierał nam długi czas. W takim wypadku powinniśmy pójść do lekarza i poprosić o skierowanie na USG (usg narządu ruchu) kolana (). USG kolana da możliwość odpowiedniej oceny stanu stawu kolanowego.

zdjęcie rentgenowskie kolana

Autor: Eric Schmuttenmaer
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu badaniu będzie można określić skąd bierze się ograniczenie działania kolana. Wszyscy wiemy, że wiele osób stosuje maści na ból kolana, albo opaski uciskowe. Jednak nie zawsze to pomoże, na dłuższy czas konieczna może okazać się operacja lub jakiś zabieg, który pozwoli nam normalnie funkcjonować. Nie możemy bagatelizować kłopotów ze stawem kolanowym, bo może dojść do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Musimy też słuchać lekarza, jeżeli zalecił nam niechodzenie przez siedem dni, to z powodu tego, że noga przestała boleć nie można po dwóch dobach brać się za trening. Staw kolanowy bardzo łatwo uszkodzić. Z tego powodu tak istotna jest odpowiednia profilaktyka, np. jeżeli bieganie to we właściwych butach, żeby nie przeciążać kolan. Poza tym musimy pamiętać, że dobrze jest dbać o sposób odżywiania, bo ona też ma wpływ na właściwe funkcjonowanie stawów.