Zdrówko

Na wspaniałe samopoczucie najbardziej odpowiednie są jabłka. Mają niezwykle wiele zalet, że grzechem jest ich unikanie

One apple a day-keeps doctor away” – bardzo znane brytyjskie powiedzonko w stu procentach autentyczne. Często niezbyt doceniany owoc to rzeczywista bomba witaminowa ale nie tylko.

Jabłko

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
Jabłka, ponieważ o nich mowa, wpływają korzystnie na serce, minimalizują poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ciśnienie tętnicze, zapobiegają nowotworom, stabilizują poziom cukru we krwi, ograniczają apetyt. To jedynie kilka z cudownych właściwości jabłek.

Jeśli opublikowana tutaj interpretacja Cię przekonuje, to poznaj dodatkowo pozostałe wypowiedzi na nasz temat, który został omówiony w tym poście.

Możemy je wszędzie kupić: w markecie, na bazarze, w warzywniaku pod blokiem. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z ich zbawiennego wpływu na nasze samopoczucie? Z dobrodziejstwa jabłek warto korzystać całorocznie, w szczególności porą zimową, aczkolwiek najlepiej smakują późną jesienią. W takim czasie są najbardziej cenne i najbogatsze w lecznicze składniki. Tak naprawdę w jabłkach, znajdują się najcenniejsze dla naszego organizmu właściwości.

Nasze jabłko, to tak naprawdę pełne źródło potasu, czyli pierwiastka który odpowiada w naszym organizmie za bardzo dużo przemian. Następnym niezwykle cennym składnikiem jest błonnik pokarmowy, który występuje w postaci pektyn. Działają one przeczyszczająco oraz regulująco na florę bakteryjną w jelicie grubym. To tak naprawdę dzięki nim jabłka uznawane są za lek na zaparcia oraz biegunki. Ochraniają ponadto przewód pokarmowy oraz wpływają niezwykle pożytecznie na pracę wątroby. Co więcej, pektyny ograniczają wchłanianie cholesterolu, co w rezultacie bardzo dobrze ochrania przed miażdżycą oraz zawałem serca.

Co ciekawe, jabłka to nasza narodowa chluba. Jeśli chodzi bowiem o dziedzinę producenci jabłek, jesteśmy na trzecim miejscu, jedynie za takimi potęgami, a dodatkowo o wiele większymi krajami, jak Chiny a także USA. Wyprzedzamy natomiast na przykład Francję, Rosję a nawet Niemcy. Każdy z nas poznał smak jabłka, w sumie to od dziecka mamy z nimi kontakt, są niezwykle popularne, pyszne, i w zależności od kategorii – tanie.

Duża ilość jabłek pochodzi z innych państw, są to odmiany trochę droższe, lecz czy koniecznie bardziej smaczne? Na pewno nie, ponieważ nasi producenci jabłek są w stanie zapewnić produkt najwyższej jakości. To z tego powodu właśnie od lat nasze jabłka są cenione, nie tylko w naszym kraju. Już dużo ludzi poznało się na naszych najistotniejszych polskich owocach – jabłkach. Grzechem jest ich unikanie.