Edukacja

Na jakie studia pójść?

Decyzja w sprawie kierunku, jaki pragniemy się kształcić zawsze wiąże się z większą ilością stresu i ryzykiem, że nie uda nam się dostać na upragnione studia lub też nie będziemy mogli znaleźć zawodu po ukończeniu edukacji. Sytuacja na rynku pracy zmienia się szybko i ciężko jest przewidzieć, jaka sytuacja będzie w przyszłości jednak na pewno można dostrzec jakąś tendencję. W naszym kraju spotykamy się z dość trudną sytuacją na rynku pracy. Bez wątpienia o wiele korzystniej mają ludzie, które są absolwentami kierunków techniczne, gorzej natomiast mają humaniści, których w Polsce nie docenia się i często nie zauważa się tego, jak są oni istotni w rozwoju całej naszej kultury.

na zajęciach

Autor: CIMIC Centre of Excellence (CIMIC-COE)
Źródło: http://www.flickr.com
Egzystujemy skupiając się na codzienności, myślimy o aktualnych potrzebach i skupiamy się przede wszystkim na materialnym dobrobycie, często nie dbając w ogóle o rozwój intelektualny i duchowy. To buduje zwykle granice pomiędzy ludźmi ukierunkowanymi na odmienne profile zawodowe i w następstwie zamiast tworzyć coś wspólnie, próbujemy się dowartościować cudzym kosztem. Już więc samo postanowienie, na etapie decyzji odnoście profilu humanistycznego lub traple.pl – prawo farmaceutyczne ścisłego, będzie łączyło się z dużą odpowiedzialnością. Nie możemy jednak zapominać również o własnych marzeniach i zainteresowaniach.

W rzeczywistości to one muszą być priorytetem i determinować nasze postanowienia. W ciężkiej sytuacji na rynku pracy należy jednak brać pod uwagę jeszcze dodatkowe czynniki. Przede wszystkim musimy postawić sobie pytanie, co nas najmocniej fascynuje. Nie bójmy się wypisać rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie będą się wiązały z pracą, ale przykładowo z wakacjami. Pragnienie związane z dalekimi wyjazdami mogą być do zrealizowania praktycznie w prawie każdym zawodzie, jeśli tylko stosownie wcześniej będziemy działali w tę stronę. Bez wątpienia dobrym wyborem w takiej sytuacji są studia turystyczne, albo hotelarskie.

Wybór takiego kierunku jest ściśle związany z wyjazdami, ponadto daje możliwość szukania zawodu w regionach aktywnych turystycznie, dzięki czemu będziemy mogli połączyć przyjemnego z pożytecznym. Studia hotelarstwo dodatkowo biorą pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, gdzie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tego sektora.