Edukacja

Na co niezbędnie zwrócić uwagę podczas wyboru kolorów? Co jest w tej sprawie najważniejsze?

Czasami nie do końca wiemy i długo się zastanawiamy nad tym, jakiego rodzaju posiadamy typ urody. Przez tego typu kwestie nie wiemy dokładnie, jak np. dobrać cienie do koloru oczu lub jakiego rodzaju odcień podkładu oraz kolor włosów będą pasować najbardziej? Co można zrobić w tym momencie, jak się o tym przekonać?
Na pewno rozwiązaniem jest analiza kolorystyczna, dzięki niej niektóre barwy możemy określić jako ciepłe, a pozostałe jako zimne.

Trzy podstawowe kolory to tego typu, jakich nie można otrzymać po zmieszaniu pozostałych barw ze sobą, co oznacza żółty, niebieski i czerwony. Łącząc je jesteśmy w stanie tworzyć kolory pochodne, jak pomarańczowy, fioletowy i zielony. Barwy, jakie zostały stworzone dzięki żółci i czerwieni określamy jako ciepłe, zaś te z dodatkiem niebieskiego chłodnymi. Takie kolorystyczne prawidłowości odkrył naukowiec – Hermann von Helmholtz.
zabawy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Odkrył on, iż każdy kolor posiada po prostu trzy wytyczne, jakie decydują o tym, jak je dostrzegamy, czyli barwę, nasycenie oraz odcień. Barwa jest podstawowym określeniem koloru. Czerwone więc jest jednocześnie jabłko ale i pomidor, chociaż jak zestawimy je ze sobą, to dostrzegamy wyraźnie, że te czerwienie trochę się różnią. Nasycenie charakteryzuje intensywność barwy, jej czystość, zaś odcień to jej jasność lub ciemność. Zmiana choć jednej z tego rodzaju cech sprawia, że dostrzegamy różnicę w kolorze.

Chodź, na tej stronie jest bez wątpienia ta propozycja (http://tuv.com/pl/poland/uslugi/badania_wyrobow/kontrola_certyfikacja/certyfikacja/certyfikacja.html), która na pewno Cię bardzo zainteresuje! Przeczytasz w tamtym miejscu bardzo dużo ciekawych informacji.

Jak ogólnie mowa o odcieniu konkretnej barwy, to mamy na myśli również jej czystość – czyli takie coś, czy występują tam domieszki odmiennego koloru, to oznacza, czy jest zgaszona, świetlista czy przybrudzona, lecz również to czy jest ciemniejsza lub jaśniejsza.

Szwajcarski kolorysta nazywający się Johannes Itten, który przeprowadzał badania nad kolorem razem z grupą swoich studentów, udowodnił, że istnieje takie coś jakby osobisty profil kolorystyczny, co oznacza stałe upodobanie do określonych kolorów i ich odcieni, a są one zależne od typu urody oraz osobowości.

Jak mówimy o urodzie to faktycznie dobrze niekiedy poradzić się fachowców w tej dziedzinie. Niezbędny jest dobry stylista. Chociaż wiele osób myśli, iż najlepsi są w dużych ośrodkach miejskich to nie do końca mają słuszność, bardzo dobrym przykładem niech będzie stylista Sosnowiec, jaki zapewnia zawsze najwyższą jakość.