Edukacja

Matura – kiedy zacząć się uczyć, by porządnie zdać?

Egzamin dojrzałości jest tym największym i najważniejszym, z którym musi zmierzyć się uczeń szkoły średniej. Ogrom nauki może wydawać się obezwładniający, ale matura jest możliwa do zadania, musimy tylko posiadać wiedzę, jak się uczyć i kiedy zacząć, żeby zdobyć wysokie punktacje.

Matura to nie wyłącznie matematyka, język polski i język obcy. By dostać się na wymarzone studia, należy poza tym zdawać przedmioty dodatkowe, których nauka też pochłania wiele czasu. Kiedy więc się zabrać za naukę, by nadążyć ze wszystkim?

Nauka „na ostatnią chwilę” to bodaj najgorsze, co może być. Nie dość, że pojawia się ryzyko, iż nie nadąży się z powtórką pełnego materiału, to jeszcze dodatkowo dochodzi stres wynikający z pośpiechu. Przeto do matury najlepiej zacząć przygotowywać się jak najwcześniej, najlepiej już od początku klasy maturalnej. Oczywiście, nie muszą to być z początku powtórki kompleksowe, tylko powolne przypominanie sobie zagadnień bądź wykonywanie ćwiczeń.

Interesują Cię różnego rodzaju fachowe artykuły? Więc kliknij tutaj endodoncja wilanów i czytaj nasze nowe newsy na ten temat. Mamy nadzieję na Twoją opinię.

W maturalnej klasie większą część czasu poświęca się na powtórki, przerabianie arkuszy maturalnych, doskonalenie umiejętności, co sprawia, że także w szkole można dobrze ugruntować pozyskaną wiedzę.

zeszyty i książki na biurku

Autor: brewbooks
Źródło: http://www.flickr.com

Na około 14 dni przed egzaminem maturalnym dobrze jest począć powtarzać materiał jeszcze intensywniej, to okres, w którym wskazane jest zastosować specjalne metody mnemotechniczne, przykładowo mapy myśli, dzięki którym możemy łatwo uporządkować wiedzę. Korzystne będą też wszelkiego typu vademeca, bryki oraz osobiście sporządzone ściągi, jakie zawierają zwięzłe ujęcie materiału.

Jeżeli masz chęć przeczytać większą ilość informacji na ten temat, to sprawdź ten link – jest tam bardzo świeża treść odnośnie opisywanej problematyki.

Jednocześnie warto też w tym okresie, szczególnie pod koniec, na parę dni przed maturą, poświecić trochę czasu na odpoczynek, by dać wypocząć swoim szarym komórkom.

Nie tylko ważne jest to, kiedy rozpocząć naukę, lecz także: w jaki sposób się uczyć, ażeby osiągnąć jak najwyższe wyniki. Nawet wcześnie rozpoczęta nauka może być nieefektywna, jeśli nie będzie dobrze rozplanowana a przy tym nie dobierze się efektywnego sposobu na jej ugruntowanie. Najodpowiedniej miast zwykłych streszczeń skorzystać ze wspomnianej mapy myśli czy też innych technik zapamiętywania.

Doskonałą pomocą są korepetycje a także kursy dodatkowe, np. kursy maturalne, które organizowane są obecnie w wielu placówkach. W jaki sposób znaleźć odpowiedni kurs dla siebie? Wystarczy w przeglądarkę wbić wyrażenie: kursy języka polskiego Warszawa. Takie lekcje języka polskiego w Warszawie są dobrym wyborem.